Neobyčejný zážitek čeká na všechny, kteří tento pátek navštíví večer některý z vybraných kostelů na Děčínsku. I u nás totiž vypukne stále oblíbenější Noc kostelů; otevřou se na tři desítky sakrálních staveb od velkých chrámů, jako je například kostel Povýšení sv. Kříže, až po ty nejmenší, jako kaple na Sněžníku. V nasvícených kostelech se můžete těšit na zajímavý program.

Děčín

V evangelickém kostele na Teplické ulici čekají na návštěvníky varhanní koncerty, vystoupení kytaristů ze základní umělecké školy nebo vystoupení komorního sbory Collegium Verbascum. Hudební vystoupení budou také v kostelu sv. Františka z Assisi nebo v kostele Povýšení sv. Kříže. Otevřeny budou také například kostely v Bynově nebo Rozbělesích.

Rumburk

Podruhé zavítá Noc kostelů do Rumburka, letošní program se rozšíří již do tří kostelů.

„V průběhu večera se bude vyprávět o historii kostelů a liturgii, připraven je interaktivní program pro děti, bude se meditovat při svíčkách, zpívat i hrát na varhany. Návštěvníci dostanou příležitost klást zvídavé otázky jednotlivým duchovním správcům," přibližuje dění v Rumburku Klára Mágrová.

Největším lákadlem rumburské Noci kostelů bude  areál Lorety spolu s kostelem sv. Vavřince. Dále bude otevřena  modlitebna Církve adventistů sedmého dne a v Krásnolipské ulici evangelický kostel.

V areálu rumburské Lorety začíná program v 18 hodin vernisáží výstavy výtvarných prací Rok na Pastelce, v klášterním kostele sv. Vavřince pokračuje do 21 hodin povídáním o historii kostela, ukázkami liturgických oděvů a bohoslužebného náčiní. Hrát se bude na varhany a představí se nové brožury Sakrální památky v Rumburku a Loretánské podzemí v Rumburku, které vydalo Město Rumburk.

V evangelickém kostelíku na Krásnolipské ulici je mezi 19. až 21. hodinou připraven interaktivní program pro děti „Proč Jonáše spolkla velryba?". V přilehlé čajovně ve 21 hodin následuje dvouhodinové zpívání při svíčkách a povídání na téma: Co jste chtěli vždycky vědět o církvích, farářích a věcech mezi nebem a zemí, ale báli jste se zeptat.

V modlitebně Sborového domu Církve adventistů sedmého dne se v 19 hodin představí nejen církev adventistů ale i organizace ADRA, bude se číst z Bible, meditovat při hudbě a svíčkách a promítat film.

Benešovsko

Kostel sv. Anny v Jedlce začne kulturní program v 19 hodin vystoupením pěveckého sboru Bel Canta z Ústí nad Labem, samotný kostel otevře své brány již o hodinu dříve. V průběhu večera bude v kostele také výstavka fotografií o historii a  opravách kostela doplněná mluveným slovem.

Kromě kostela v Jedlce budou na Benešovsku přístupné také kostely ve Verneřicích, Merbolticích nebo Horních Habarticích.

Za kostely na Benešovsku je možné také vyrazit autobusem.

„Původně jsme počítali s jedním autobusem. Pro velký zájem jsme ale museli přiobjednat ještě jeden. Oba pojedou z Ústí, Děčínští mají možnost přistoupit v Těchlovicích," říká Jiřina Bischoffiová z MAS Labské skály, která exkurzi pořádá. Účastníci navštíví kostely v Těchlovicích, Merbolticích, Malé Bukovině nebo Horních Habarticích. 
Je nutné, aby si účastníci zamluvili místa v autobuse na jirina.bischoffiova@seznam.cz nebo na telefonu 722944947.

Za Nocí kostelů 
stojí náhoda

Psal se rok 2004, když jeden vídeňský kostelník zatoužil užít si klidnou chvilku v atmosféře nočního kostela. Nechal však odemčené dveře a světlo svící zářící do noci spolu s tichou meditativní hudbou linoucí se z kostela přilákaly kolemjdoucí. Ti se odhodlali vstoupit a po několika zvídavých dotazech rozhodl se kostelník udělat pro ně komentovanou prohlídku.

„Po této úspěšné náhodné akci se kostelník rozhodl, že by mohl totéž zkusit zopakovat. Zcela spontánně se k němu připojili ještě další kolegové a veřejnosti se tak otevřelo celkem pět vídeňských kostelů," říká Jana Michálková z litoměřického biskupství.

Velký úspěch zaznamenaný v těchto několika objektech vedl k tomu, že v roce 2005 vznikl na děkanství v centru Vídně tým, který vytvořil koncept pro první Noc kostelů. Do České republiky se Noc kostelů dostala poprvé v roce 2009, kdy se do ní zapojilo 34 kostelů v Brně a okolí.

KDE BUDE NOC KOSTELŮ!
Rumburk - Loretánská kaple Panny Marie a klášterní kostel sv. Vavřince
Vilémov u Šluknova - Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Verneřice - Kostel sv. Anny
Merboltice - Zvonice při bývalém kostele sv. Kateřiny Alexandrijské
Malá Veleň, Jedlka - Kostel sv. Anny
Markvartice - Kostel sv. Martina
Malá Bukovina - Kostel sv. Václava
Velký Šenov - Kostel sv. Bartoloměje
Horní Habartice - Kostel sv.  Jana Křtitele
Dolní Poustevna - Kostel Archanděla Michaela
Rumburk - Evangelický kostel
Děčín Děčín 1 Kostel Povýšení sv. Kříže
Děčín - Zámecká kaple sv. Jiří na zámku Děčín
Děčín, Podmokly - Kostel sv. Františka z Assisi
Děčín, Podmokly - Evangelický kostel
Děčín, Podmokly - Modlitebna Husova sboru
Děčín, Rozbělesy - Kostel sv. Václava
Děčín, Chrást - Thunovská kaple sv. Jana Nepomuckého
Děčín, Bělá - Kostel sv. Františka Xaverského
Děčín, Prostřední Žleb - Kaple Andělů Strážných
Děčín, Červený vrch - Modlitebna Církve bratrské
Jílové - Kostel Nejsvětější Trojice
Javory - Kostel sv. Prokopa
Jílové, Děčínský Sněžník - Kaple Panny Marie
Děčín - Kostel sv. Václava a Blažeje
Děčín, Bynov - Kostel Panny Marie
Děčín, Dolní Žleb- Kostel Nejsvětější Trojice
Mikulášovice - Kostel sv. Mikuláše
Lobendava - Kostel Navštívení Panny Marie
Děčín Křešice - Obecní kaple
Rumburk - Sbor Církve adventistů sedmého dne
Dolní Poustevna - Kaple Panny Marie de Mercede