Pokud se rozhodnete podnikat, asi byste se měli vyhnout Rumburku  a Varnsdorfu a dobře zvážit, zda svoje podnikání rozjet v Děčíně. Podle průzkumu časopisu Ekonom „Město pro byznys" totiž právě města na Děčínsku dopadla docela bídně.

Děčínu patří v žebříčku severočeských měst až sedmé místo, Varnsdorf je devátý, Rumburk dokonce až čtrnáctý. V Ústeckém kraji bylo celkem hodnoceno 16 měst.

„Město pro byznys je srovnávací výzkum, jehož cílem je vytvořit diskuzní platformu na téma podpory malého 
a středního podnikání ze strany místních samospráv," uvedl zpracovatel dat Michal Kaderka.

Výzkum hodnotí celkem 
50 kritérií, polovina z nich se vztahuje k podnikatelskému prostředí, druhá polovina 
k přístupu veřejné správy. Hodnotí se například kupní sí-la lidí, cena stavebních pozem-ků, ale například i to, kolik je v tom či onom městě lékařů či jaká je cena vody.

Ve Varnsdorfu nejsou s umístněním svého města v žebříčku příliš spokojení.

„Měli bychom se nad tím zamyslet. Chtěli bychom s podnikateli více spolupracovat," říká starosta Martin Louka. Podle něj se dobře podniká tam, kde má obyvatelstvo dostatečné příjmy. A to může být  nejen ve Varnsdorfu, ale na celém Šluknovsku a Děčínsku problém – region totiž dlouhodobě sužuje vysoká nezaměstnanost.

„Pro podnikání je důležitá také solidní doprava, ale to je  v celém výběžku problém," říká Louka.

Město Děčín patří se sedmým místem do průměru. Radnice se tu proto snaží podnikatelům pomoci.

„Víme, že podnikatelé bojují o přežití. Proto jsme rozhodli o snížení nájmů v prostorách, které patří městu," říká náměstek primátora Pavel Sinko. „Lidé za námi chodili a žádali o snížení," dodal Sinko.

Zajímavé je, že velice špatně dopadla krajská metropole – Ústí nad Labem. A to i přesto, že přes něj vede například dálnice D8. Situace pro podnikatele se tu podle výzkumu výrazně zhoršila až v posledních letech. Ústí nad Labem je v žebříčku až na předposledním místě.

Město pro byznys je nejrozsáhlejším výzkumem municipalit v Česku. Srovnává mezi sebou 205 obcí a 22 městských částí hlavního města Prahy, k čemuž využívá největšího počtu kritérií. Výzkum získává více jak 20 tisíc dat z nezávislých zdrojů, jako jsou Český statistický úřad, Ministerstvo finanční ČR, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, CCB, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Ústav zdravotnických informaci a statistiky ČR, či největšího online průzkumu platů www.platy.cz.

Žebříček měst
1. Lovosice, 2. Žatec, 3. Teplice,  4. Roudnice nad Labem, 5. Most, 6. Podbořany,  7. Děčín,  8. Louny,  9. Varnsdorf,  10. Litoměřice,  11. Kadaň,  12. Litvínov,  
13. Chomutov, 14. Rumburk, 
15. Ústí nad Labem,  16. Bílina