Digitální technologie sice při konečném zpracování díla umožňuje vymazání nechtěných objektů, ale každý režisér upřednostní natáčení v místech, kde pohledy na krajinu nenarušují nejrůznější stavby.

„Filmoví tvůrci mají určité představy o prostředí, do kterého děj svého díla zasadí. Podle jejich požadavků se pak snažíme nalézt pro natáčení nejvhodnější lokalitu. Hledání takových míst je ale stále složitější," vysvětluje Martin Vitouš ze společnosti  Film Makers, která spolupracuje 
s filmaři nejen při výběru míst, ale také pro natáčení zařizuje potřebná povolení 
a další služby. „Děčínsko je z tohoto pohledu v posledních letech poměrně často vyhledávanou oblastí. Jde především o určité části národního parku České Švýcarsko a nebo vybraná území Labských pískovců. Naposledy tomu tak bylo na Drážďanské vyhlídce u Sněžníku při  natáčení některých scén hudební pohádky Tři bratři  podle scénáře Zdeňka Svěráka a v režii Jana Svěráka,"  dodává Martin Vitouš. Přítomnost filmařů v chráněné krajinné oblasti a nebo na některém místě národního parku není záležitostí, o které by se dalo rozhodnout během týdne. Představy tvůrců nemusí být vždy úplně v souladu s ochranou přírody ve vybraných lokalitách.

„Je to velkou měrou o vzájemné vstřícnosti. Samozřejmě nechceme nějakými zbytečnými výhradami hatit plány tvůrců. Na druhou stranu vyžadujeme respektování  dohodnutých podmínek. Na jejich dodržování v průběhu natáčení  dohlíží i pověřený pracovník správy národního parku," uvedl ředitel Českého Švýcarska Pavel Benda. Dobře ví, že přírodní scenérie, které se ve filmu objeví, se pak pro mnohé diváky stanou i pozvánkou k návštěvě parku.

„Je to dobrá propagace, kterou se snažíme využívat i k prezentaci zdejší krajiny. Mnozí lidé ta místa ze svých výprav do parku poznají, další se pak k návštěvě nechají zlákat proto, že je zajímá, jak ty lokality vypadají v reálu. 
V nejednom případě se kvůli natáčení filmaři postarají třeba i o vylepšení lesních či příjezdových cest či jiné dílčí opravy," připomněl šéf  parku.

Hledáním vhodných lokalit pro natáčení se v Česku zabývá více firem. Záleží na samotných štábech, koho požadovaným servisem pověří. „Samozřejmě, že nejen  
v Českém Švýcarsku či Labských pískovcích, ale i v dalších částech republiky jsou místa pro filmování jako stvořená a tudíž i filmaři vyhledávaná. Jenže  tvůrcům také záleží na určité originalitě. Kdyby hned několik štábů vyjíždělo na stejné místo a záběry se v různých obměnách opakovaly, asi by se to divákům brzy okoukalo. Takže i v tomhle směru  není výběr vhodné lokality tak jednoduchý," uvedl manažer společnosti  Film Makers MartinVitouš.