Druhé kolo senátních voleb na Děčínsku bylo jednoznačnou záležitostí. Linhart získal od voličů 11 099 hlasů, Sykáček pak 4 438, což znamená pouhých 28,56 procent. Rozhodnuto bylo dávno předtím, než byly sečteny všechny hlasy. Není bez zajímavosti, že Linhart získal v celém Česku jako jediný nově zvolený senátor více než sedmdesát procent hlasů.
"Je to pro mě velice překvapivé. V prvním kole jsem si říkal, že nepostoupím o pár hlasů, v druhém kole jsem si pak už více věřil," okomentoval své vítězství pro Děčínský deník Zbyněk Linhart.
Za jeho vítězstvím podle něj stála nejen jeho dvacetiletá práce v Krásné Lípě, ale také v Národním parku České Švýcarsko.
"Je fajn, že lidé viděli mou dosavadní práci a že ji posoudili ve volbách. Měl jsem co prodávat - nejsem jinak žádný manekýn ani řečník," řekl Linhart, kterého v posledním týdnu, kdy volební kampaň vrcholila, skolila chřipka.
Linhart teď musí svým nástupcům předat práci v Krásné Lípě, kde mají rozděláno několik projektů asi za sto milionů korun. V zastupitelstvu města zůstane, na dvou židlích ale sedět nechce, práci senátora se chce věnovat deset až dvanáct hodin denně. Proto ve městě už nebude dělat starostu, což deklaroval ještě před svým zvolením.
"Budu se chtít potkat s nově zvolenými starosty. Chci spolupracovat i s některými poslanci. V Senátu pak budu v klubu starostů," nastínil své nejbližší plány.
Poraženému se narodil synovec
Poražený Jaroslav Sykáček vítězi poblahopřál.
"Velmi rád bych také poděkoval své rodině a volebnímu týmu. Vážím si, že mi vždycky pomáhali. Děkuji i těm voličům, kteří přišli volit," řekl Děčínskému deníku Sykáček s tím, že na prohru má náplast: V noci se mu narodil synovec a tak v sobotu s rodinou oslavoval jeho narození.
Proč v druhém kole voleb tak drtivě prohrál si neumí vysvětlit, z prohry ale rozhodně nedělá žádnou tragédii.
"Panu Linhartovi zřejmě pomohla podpora starostů a také pana Babiše," myslí si.
Sykáček prohrál souboj například i ve "svém" Rumburku.
"Je pravda, že když jsem tu dělal kampaň, několik lidí mi řeklo, že si mě přejí jako starostu a proto mě do Senátu volit nebudou," dodal poražený senátor.
Zbyněk Linhart přitom na Děčínsku nebyl před prvním kolem favoritem. Například sázková kancelář Fortuna na jeho vítězsví vypsala kurz 1:15. Mnohem více sázková kancelář věřila Jaroslavu Sykáčkovi a také Marcele Dvořáčkové z ANO. Ta v prvním kole senátních voleb byla při sčítání hlasů velmi dlouho na druhém místě před Jaroslavem Sykáčkem; ten ji přeskočil až na poslední chvíli a spolu s Linahartem postoupil do druhého kola.
Voliče druhé kolo senátních voleb příliš nezajímalo, volební účast byla pouhých 14,76 procent. V prvním kole, kdy probíhaly také komunální volby, hlasovalo na Děčínsku do Senátu 33,87 procent oprávněných voličů.
Foldyna: Budu s ním spolupracovat
Děčínský poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) sice podporoval ve volbách svého stranického kolegu, s nově zvoleným senátorem chce ale spolupracovat.
"Volby a volební kampaň skončila. Teď je třeba spojit síly pro náš okres," řekl Děčínskému deníku Foldyna s tím, že Linharta vnímá jako zkušeného starostu. K výhře mu také pogratuloval.
ČSSD vybojovala v Česku celkem deset křesel v Senátu. S tím je Foldyna spokojený.
"Pro vládní stranu, která takto obhájí, je to úspěch. Vláda takto dostala od voličů důvěru," dodal Foldyna.
Zbyněk Linhart: VIZITKA
Zbyněk Linhart (46; nestraník za STAN) - starosta Krásné Lípy. Vystudoval Fakultu strojního inženýrství na Technické univerzitě v Liberci. Poté nastoupil na postgraduální doktorandské studium ekonomie na ČVUT v Praze, ale studium přerušil. Absolvoval řadu kurzů a seminářů se zaměřením na veřejnou správu. Od roku 1994 do roku 2002 byl místostarostou města Krásná Lípa a od roku 2002 až dosud je jejím starostou. Mimo jiné byl členem Rady Euroregionu Nisa, Krajské koordinační skupiny Ústeckého kraje. Významně se angažoval při založení Národního parku České Švýcarsko. Je svobodný a bezdětný.