Firma začala na českém trhu působit pod názvem Wittenberg a spol. v roce 1931. Krátce po druhé světové válce se stala součástí KOH-I-NOOR Děčín a od roku 1999 patří do průmyslového holdingu B.G.M.

"Letos tedy slavíme výročí 80 let výroby zdrhovadel," řekl obchodní ředitel společnosti Luboš Hájek. "Firmu řídí předseda představenstva Vojtěch Sedláček a generálním ředitelem je Václav Janda," doplnil Hájek.

Roční produkce je v řádech milionů kusů. Jednotlivé výrobky se liší typem, barvou, délkou, typem běžce a přívěsku i povrchovou úpravou. "Téměř sto procent vyrábíme na zakázku pro konkrétního zákazníka, asi jedno procento je určeno pro drobný prodej a náš e-shop," uvedl Hájek.
Nejprve se vyráběla zdrhovadla kovová, a to ručně, plastová spirálová začali v Děčíně produkovat v roce 1974. "Jejich vlastnosti a životnost předčily parametry kovových zipů a lépe se kombinují s novými druhy používaných materiálů," vysvětlil obchodní ředitel.

Také výroby zipů se dotkl krach textilních a oděvních závodů ve střední a východní Evropě v 90. letech poté, co Evropu zaplavilo zboží z Asie. K místním společnostem se začali zákazníci vracet v souvislosti s ekonomickou krizí. "Kromě ceny hraje určitou roli v rozhodování zákazníka také spolehlivost kvality a dodávek, možnost navštívit blízkého domácího výrobce v případě vývoje nového výrobku, možnost objednávat častěji menší dávky a podobně," popsal Hájek.

V Děčíně vycházejí vstříc zákazníkům, kteří požadují například voděodolná, nehořlavá nebo transparentní zdrhovadla. Pomocí laseru také gravírují loga zákazníků do přívěsku. Barevných odstínů je 175 a v návaznosti na módní trendy vznikají barvy nové. Zipy z Wica jsou dlouhé od šesti centimetrů do deseti metrů. "Asi 60 procent výrobků je určeno pro Českou republiku a Slovenskou republiku, zbytek vyvážíme do zemí EU," doplnil Hájek, podle něhož zipy v blízké budoucnosti z trhu zřejmě nezmizí.