Stoupá i Labe, dnes ráno by mělo dosáhnout pěti metrů. Jak vysoko hladiny vystoupají rozhodne také intenzita srážek.

Nejvíce problémů nadělala během noci ze čtvrtka na pátek řeka Kamenice, která v minulosti již napáchala stami-lionové škody. V pátek ráno vystoupila na druhý stupeň povodňové aktivity. „Trochu se vylila voda u hotelu Praha, ale žádné škody nenapáchala. Dokonce nebylo nutné ani stěhovat auta. Teď se jen modlíme, aby to tak bylo i dál. Budeme všichni v pohotovosti, včetně hasičů," popsal v pátek odpoledne stav na Kamenici hřenský starosta Jan Havel.

Zvýšená byla také hladina Mandavy ve Varnsdorfu. Prvního stupně dosáhla ve 2 hodiny, později ale začala klesat a kolem 10. hodiny už byla bez povodňového stupně.

Právě na Mandavě ve Varnsdorfu museli zasahovat jako na jediném toku na Děčínsku hasiči. Nebylo to ale kvůli zaplaveným domům.

„Z pod jednoho mostu urvala voda lešení, které odplavila několik desítek metrů. Hrozilo, že by se při zvýšení hladiny mohla z lešení stát přehrada a vody by následně mohla zaplavit sklady státních hmotných rezerv," popsal zásah varnsdorfský dobrovolný hasič Jiří Sucharda.

O zvýšení hladiny Labe se
v noci na sobotu postará i Vltava.

„Budou upouštět kolem 700 kubíků vody za vteřinu, celkem by mělo protékat Labem přibližně tisíc kubíků a hladina by se měla zastavit na přibližně pěti metrech," říká Jiří Mach z Povodí Labe s tím, že ale samozřejmě záleží na intenzitě srážek.

Podle předpovědi by mělo spadnout od sobotního do nedělního rána mezi 15 a 40 milimetry vody na metr čtvereční. Na horách může spadnout ojediněle dokonce 70 milimetrů. Podle Radka Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu je třeba počítat s tím, že řada toků vystoupá na druhý stupeň povodňové aktivity.

Kvůli stoupající vodě musí v Děčíně počítat s omezením lidé již od včerejška.

„V tuto chvíli je uzavřen podjezd pod Tyršovým mostem. Oproti původním předpokladům stoupá Labe kvůli upouštění nad Děčínem poněkud rychleji. K zatopení silnice do Dolního Žlebu tak pravděpodobně dojde již v pátek večer," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Lakomá.