První adventní víkend se blíží a s ním i začátek většiny vánočních akcí na Děčínsku. Ti, co už se nemohou dočkat Ježíška, mohou vánoční atmosféru nasát na rozsvícených prostranstvích s typickou vůní svátečních pochutin. Těšit se mohou i na známé osobnosti.

DĚČÍN

V Děčíně vánoční atmosféra pohltí Masarykovo náměstí v sobotu 2. a v neděli 3. prosince. Tam na návštěvníky čekají tradiční vánoční trhy spojené s rozsvícením stromku.

"První adventní víkend na vás čekají nejen zajímavé stánky a výborné jídlo, ale také charitativní akce Andělů bez křídel. Trhy zahájí primátorka města Marie Blažková tradičně s kapitánem děčínských basketbalistů Jakubem Houškou," láká na oblíbenou vánoční akci Olga Ševčenko z děčínského magistrátu, který trhy pořádá.

Vánoční trhy na Masarykově náměstí odstartují v 11 hodin. Po zahájení akce na gurmány čeká i 4. ročník vánočního gastro festivalu. Součástí slavnostního menu budou typicky vánoční jídla, ale také například zvěřinový guláš v chlebu, pečená brambora s krevetami a česnekovým dipem či grilovaná švestka s mandlí ve slanině.

Atmosféru doplní vánoční koledy a ledosochání. Od 16.30 vystoupí revival skupiny Beatles.

Druhý den začnou trhy doprovázené ledosocháním o hodinu dříve. Od 13 hodin vystoupí dětské umělecké soubory, které ukrátí čekání na slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Strom se rozzáří v 17 hodin, hned pět minut poté se fanoušci dočkají zpěváka Petra Koláře, který celou akci zakončí.

JÍLOVÉ

I advent v Jílovém zahájí v sobotu 2. prosince na nádvoří jílovského zámku ve 14 hodin vánoční trhy. Návštěvníci si mohou nejen vybrat z bohaté nabídky vánočního zboží, ale mohou si zkusit vyrobit svíčky nebo si něco vykovat.

Odpolednem bude zpočátku provázet reprodukovaná hudba, od 16.50 už návštěvníky čeká živá hudební vystoupení. Zazpívá Lucie Walterová i pěvecké sbory, které mají v repertoáru známé vánoční koledy.

Současně s trhy mezi 14. a 17. hodinou proběhne v jílovském zámku mikulášská nadílka. Na děti bude čekat Mikuláš, čert a anděl se soutěžemi a čertotékou. Mohou napsat také dopis Ježíškovi a vhodit jej do připravené poštovní schránky.

"Pan starosta pak v 18 hodin odpočítá rozsvícení vánočního stromu, který bude zářit po celý advent," řekla kulturní referentka města Eva Horová.

Domů ale pak lidé spěchat nemusí, nahlédnout můžou do Betléma nebo vyrazit na hlavní sál zámku na 1. adventní koncert Jílovského pěveckého sboru.

RUMBURK

Na Lužickém náměstí v Rumburku se o prvním adventním víkendu chystá bohatý program. V sobotu od 14 hodin jej zahájí vystoupení pěveckých sborů, ve 14.45 čekají především na děti písničky, soutěže a klauniády s hudebním divadlem Hnedle vedle. O hodinu později vyhlásí vítěze 7. Rumburského adventního štrúdlování a proběhne tradiční dražba speciálního vánočního štrúdlu. Na vánoční kabaret se Zbyňkem Drdou, Tomášem Bartákem a členy dětské skupiny KIKSVOCÁL se návštěvníci akce mohou těšit v 16 hodin.

A o hodinu později už se na náměstí rozzáří vánoční strom. Rozsvícení letos doprovodí audiovizuální laserová show.

Půl hodiny po rozsvícení stromu vystoupí finalista televizní show Tvoje tvář má známý hlas Milan Peroutka se skupinou Perutě. Celou akcí bude provázet moderátor Michal Tůma.

VARNSDORF

Stejně jako další velká města na Děčínsku, i Varnsdorf pohltí vánoční atmosféra o prvním adventním víkendu. Program zahájí v neděli 3. prosince v 15 hodin adventní trhy v parku u knihovny. Proběhne také slet andělů.

"Ty, kteří se rádi maskují, vyzýváme, aby se v převleku zůčastnili sletu andělů. Po delší době se opět pokusíme překonat rekord v počtu andělů na jednom místě," uvedli organizátoři akce.

V 16 hodin vystoupí DoDoBand a Worship Band Varnsdorf s vánočními písněmi, slavnostní rozsvícení vánočního stromu v 17.30 bude doprovázet pěvecký sbor Bambule a Základní umělecká škola Varnsdorf. Děti se během celého programu mohou těšit na Ježíškovu poštovnu nebo dílničky, celou akci zakončí v 18 hodin troubení z věže starokatolického kostela.