Zcela zaplněné bývá během Dne Českého Švýcarska Křinické náměstí v Krásné Lípě. A nejinak tomu pravděpodobně bude i letos, kdy má sobotním oslavám přát počasí. „Největším lákadlem letošního Dne Českého Švýcarska je koncert skupin Wohnout a Sto zvířat,“ láká do Krásné Lípy starosta Jan Kolář.

Koncert, který začíná v 18.30 hodin, jsou vyvrcholením oslav. Během dne na návštěvníky ve městě čekají například legendární motocykly Böhmerland, které přijedou v 9.20 hodin. O deset minut později startuje maraton, který doplní závody na kratší vzdálenosti, a to pro všechny věkové kategorie. Na odpoledne jsou pak přichystaná hudební a divadelní představení.

Víno a med na zámku

Děčínský zámek bude po celé sobotní odpoledne patřit milovníkům medu a vína. Čekají na ně na hlavním nádvoří nejen ochutnávky vín a výrobků z medu, ale také několik přednášek. Zájemci se při nich dozvědí, jak začít s chovem včel nebo jak je možné využít tekuté pochoutky při masážích. Součástí veselice je také soutěž o nejlepší med.

Pořádání těchto slavností na zámku v Děčíně není náhodné. Ten má totiž kromě vlastní vinice i zámecké úly, které se v 16 hodin otevřou veřejnosti.

Součástí akce je také prezentace Českého svazu včelařů, který letos slaví sto let od svého vzniku. Ochutnávání medu a vín zpříjemní během odpoledne Jazz Trio a hosté a cimbálová muzika Bohuslava Eliáše.

Jízda na pákových drezínách

Neobvyklý sport si mohou lidé užít v sobotu v děčínském přístavu, kde se koná mezinárodní mistrovství republiky v jízdě na pákových drezínách. Šestičlenná družstva budou muset zdolat celkem 10 kilometrů, obrátka bude vždy po 1,67 kilometru.

Mistrovství začíná v přístavu za Střelnicí v 10 hodin. „Závodníci budou z Čech, Slovenska, Polska a Německa. K dispozici bude i jedna páková drezína pro návštěvníky, kteří si tak budou moci vyzkoušet, jaké to je s ní jezdit,“ uvedl za pořadatele František Korel z Klubu železničních cestovatelů.

Návštěvníky bude na vlečku přístavu Loubí vozit historický motoráček M 152.0 přezdívaný orchestrion. Dva páry spojů pojedou z hlavního nádraží přes Prostřední Žleb a východ dolní nádraží do Loubí a opačně. Kromě toho bude v provozu kyvadlová doprava mezi Děčínem východním dolním nádražím a vlečkou Loubí.

Lipovský dřevák

Ti, kteří mají místo oleje raději vůni dřeva, by měli vyrazit do Lipové, kde se v sobotu koná Lipovský dřevák k prasknutí. Ten nabídne nejen dřevosochání začínající v 10 hodin, ale od 14.30 hodin také timbersport, tedy klání dřevorubců. K poslechu zahraje v 16 hodin Jazz Band Edwina Schrödingera.

Šluknov pak bude v sobotu žít pivem. V zámeckém parku ukážou své umění regionální minipivovary z Čech i Německa. Součástí pivních slavností je i minifestival, na kterém zahrají kapely z Čech, Německa a Polska.