Během víkendu bylo nejhorší vzduch v celém Ústeckém kraji právě v Děčíně. A stejné to bylo také během pondělí.

„Od neděle, kdy jsme vyhlásili podle příslušné vyhlášky stav upozornění, se kvalita ovzduší mírně zlepšila. Přesto se hodnoty na měřících stanicích pohybují okolo hraniční hodnoty,“ říká meteorolog z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Radek Tomšů.

Největší problémy dělá v současné době především polétavý prach. Nejvyšších průměrných čtyřiadvacetihodinových hodnot dosáhl polétavý prach mezi půlnocí a čtvrteční první hodinou, kdy meteorologové naměřili téměř 140 mikrogramů polétavého prachu v jednom krychlovém metru vzduchu.

Mezní hodnota pro polétavý prach tak byla překročena o čtyřicet procent, je totiž stanovena na sto mikrogramů na metr krychlový.

Nejvyšší hodinové hodnoty pak dosáhl prach těsně před půlnocí, kdy přístroje ukázaly 217 mikrogramů prachu na metru krychlový. Přitom ještě kolem 15. hodiny bylo v Děčíně ve vzduchu necelých padesát mikrogramů. Jednalo se ale pouze o krátkodobé zlepšení. Od té doby se kvalita vzduchu zhoršovala až do pondělního brzkého rána.

Po skokovém zvýšení hodnot polétavého prachu museli meteorologové v neděli dopoledne vyhlásit signál upozornění. Odvolají jej zřejmě až ve středu.
„Současná situace by měla trvat do středy, kdy by se měla výrazně zlepšit. Očekáváme totiž kromě růstu teplot a příchodu srážek také silný vítr, který by měl výrazně pomoci ve zlepšení rozptylových podmínek.

Vyhlášený stupeň regulace se ale vztahuje pouze na velkoproducenty znečištění. Ti se na horší kvalitě ovzduší v některých regionech podepisují velkou měrou. Jedná se především o hutě, elektrárny, případně energeticky náročné provozy. Omezení se ale netýká lokálních zdrojů.

Nejvíce se zhoršená kvalita ovzduší jako vždy dotýká především mateřských školek. Ty totiž musí omezit pohyb dětí mimo budovy školek.

„Vždy záleží na aktuálním počasí. Nyní ale ven nechodíme vůbec. Místo toho jsme pro děti připravili náhradní program, naštěstí máme dostatečně velké prostory přímo ve školce a nemusíme se nikam přesouvat,“ říká Lenka Jahodová z Mateřské školy v Rakovnické ulici v Děčíně na Starém Městě.

Školky totiž dostávají od magistrátu z odboru životního prostředí informační emaily, které je před zhoršeným stavem ovzduší varují.

„Navíc sleduji internetové stránky, kde jsou hodnoty přímo pro Staré Město,“ dodala Jahodová.

Podle mluvčí magistrátu Romany Silvarové jsou informace o kvalitě ovzduší pravidelně aktualizovány na městském webu.

Kromě toho je možné získat informace také na webu hydrometeorologického ústavu www.chmi.cz.