Když dítě dělá ve škole problémy, řada rodičů zkouší různé výchovné metody, aby tomu zabránila. Někteří ale viní přímo učitele. Neváhají to pak řešit po svém a spor přijdou do školy „vyřešit“ i za použití násilí. Před útoky rodičů mají nově pedagogy v Děčíně ochránit nouzová tlačítka, která okamžitě zalarmují městskou policii.

Požadavek na jejich instalaci vzešel z porady ředitelů s děčínským primátorem Jaroslavem Hroudou kvůli rostoucí agresivitě některých rodičů. Město školám vyšlo vstříc, a tak se tlačítek postupně dočká všech jedenáct základních škol, jejichž zřizovatelem je magistrát.

„Nouzová tlačítka jsou napojena na pult centrální ochrany strážníků. Ti v případě použití do školy přijedou,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Krizovými tlačítky už disponují v Děčíně dvě zařízení, Základní škola Vojanova a Základní škola Na Stráni. Fungují ve zkušebním provozu, strážníci se seznamují s prostory školy, aby mohli v případě jejich využití ve vyhrocených situacích co nejefektivněji zasáhnout.

„Mít krizová tlačítka bylo mou iniciativou, protože jsme se už setkali s tím, že nám rodiče vykopli dveře v ředitelně a verbálně nás napadali. Když jsem zavolal na zástupkyni nebo tajemnici, tak se mi stalo, že ve stresové situaci nebyly schopny odemknout telefon, nebo si vzpomenout na číslo městské policie. Tak jsem si řekl, že by byl prostor a čas mít tu tlačítko, které se jen zmáčkne a spojení je okamžité,“ sdělil ředitel Základní školy Vojanova Karel Rajchl.

Pokud pracovník školy tlačítko stiskne, na pult centrální ochrany městské policie přijde signál. Dozorčí zjistí, kde se nachází nejbližší hlídka strážníků a okamžitě ji vyšle na místo.

Systém může podle Rajchla působit hlavně jako prevence. Na zabezpečení totiž upozorňují cedule. „Než agresor přijde ke dveřím, tak tu ceduli uvidí třikrát. Takže by to mělo mít preventivní charakter,“ dodal ředitel.

I v minulosti na děčínských základních školách rodiče napadli učitele, ať už slovně nebo fyzicky. Strážníky do škol volali také v případě jednání s rodiči problémových žáků, u kterých se obávali agresivního chování kvůli předchozím zkušenostem. Požádali tedy raději o přítomnost hlídky strážníků, která na bezpečnost pedagogů při schůzce dohlédla.

„Nejde o časté případy, ale stát se to může. Ve chvíli, kdy do školy agresor přijde, nemusí mít zaměstnanec školy volnou ruku, aby hned volal 156, nebo se musí nějakým způsobem nejprve pokusit zklidnit situaci a zabránit konfliktu. Stisknutí tlačítka je tak velmi vhodnou metodou,“ řekl zástupce ředitele městské policie Tomáš Pavlík.

Školy v Děčíně využívají i jiná zabezpečení. U vchodů většiny z nich jsou kamerové systémy nebo videotelefony a v době příchodů nebo odchodů žáků ze školy je přítomen i školník nebo dozorová služba. V době uzamčení školy jsou objekty zajištěné elektronickým systémem, které jsou stejně jako krizová tlačítka napojené na pult městské policie.

„Zabezpečení budov se v posledních letech zvýšilo. Školy i školská zařízení financování těchto opatření zajišťují ze svého příspěvku. Orientačně se může jednat o zhruba 200 tisíc korun na školu,“ uzavřel mluvčí děčínského magistrátu.