Téměř čtyřicet let neprošlo bynovské sídliště, jedno z největších v Děčíně, zásadnější obnovou. První větší opravy od doby svého vzniku na začátku 80. let by se mělo dočkat až nyní. Radnice plánuje začít s revitalizací za dva roky.

Při obnově sídliště bude radnice vycházet z územní studie, kterou si pro tyto účely nechalo poprvé v historii zpracovat. Dokument se zabýval pečlivým zmapováním stávajícího území a návrhem řešení, do něhož byli zapojeni i obyvatelé Bynova. Ten počtem obyvatel odpovídá například Benešovu nad Ploučnicí.

„Územní studie venkovních prostor Bynova vychází z několika podkladů. Jedním z nich je i průzkum, který v této části města probíhal,“ vysvětlil mluvčí radnice Luděk Stínil. Analýza ukázala, co chtějí nejvíce obyvatelé Bynova změnit, co vidí jako největší problém a co se jim naopak nejvíce líbí.

„Pro kvalitní zpracování studie bylo nutné znát mimo jiné názory místních obyvatel na dopravu. Jednou z otázek bylo, jak často, kam a jakým způsobem se lidé pohybují za prací,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj Vladislav Raška. Tyto informace radnice využije například pro případné změny v rozmístění autobusových zastávek. Studie díky propočtům také ukázala, jak velkou kapacitu autobusů tato okrajová, ale poměrně hustě zalidněná část města, potřebuje.

„Místní lidé vidí také velký problém v parkování. Architekti v konceptu návrhu zatím našli způsob, jak zvýšit počet parkovacích míst přibližně o dvě stě,“ přiblížil Raška další velký problém Bynova.

Oprava bude probíhat v etapách

Bynovské sídliště je natolik velké, že jeho revitalizaci bude muset město rozdělit do několika etap. „V současné době jsme na začátku projektování první etapy. Ta vyřeší nejpalčivější problém, a to zajíždění autobusové dopravy do sídliště. Řešit se bude točna autobusu v lokalitě Na Vyhlídce včetně kompletní revitalizace ulice Na Vyhlídce po křižovatku s Rudolfovou ulicí,“ přiblížil náměstek. Jak bude první etapa vypadat, chce ještě před jejím zahájením město představit veřejnosti. Ta si prozatím může na webových stránkách radnice prohlédnout alespoň územní studii.

Projektanti se poté pustí do navazujícího prostoru mezi dvěma panelovými domy, který bude sloužit jako ukázka postupné revitalizace celého sídliště. V neposlední řadě se projekt zaměří na plochu před zámečkem včetně celkové změny místní křižovatky.

„Po vypracování projektové dokumentace a získání povolení stavby začneme s první etapou. To by mohlo být v roce 2021,“ uzavřel Raška.

Na kolik revitalizace bynovského sídliště vyjde, zatím není jasné. Alespoň orientační částky budou zřejmé po vypracování projektové dokumentace. Konečnou cenu by pak mohlo ještě snížit výběrové řízení na stavební firmu, který bude mít opravy na starosti. V minulosti, kdy Děčín dával dohromady sídliště na Starém Městě a v Březinách, se vždy jednalo řádově o desítky milionů korun. Pokud budou vyhlášené vhodné dotace, zaplatil by Děčín rád alespoň část oprav právě z nich.