Spolky nebo obecně prospěšné společnosti by se bez financí od města neobešly. Tyto peníze totiž používají jako spolufinancování na jiné granty, například od kraje nebo z evropských fondů.

„Pokud bychom peníze nedostali, byl by to průšvih. Od září bychom neměli peníze na provoz a museli bychom zavřít,“ řekla ředitelka Slunečnice Děčín Šárka Zimová Dostálová.

Jednotliví poskytovatelé sociálních služeb závislí na penězích od města by tak už nyní museli dávat svým zaměstnancům výpovědi, aby dodrželi výpovědní lhůty. Navíc by museli řešit, kde seženou peníze potřebné na vyplacení odstupných.

Tato starost jim ale po doporučení rady zřejmě ubude. Konečné slovo bude mít na konci května zastupitelstvo. Dotace totiž převyšují padesát tisíc korun a v takovém případě usnesení rady podle zákona nestačí. U většiny sociálních služeb tvoří příspěvek města jen několik jednotek procent celkových nákladů.

Ilustrační foto
Kraj podpoří téměř všechny sociální služby, rozdá ale méně peněz

Původně rada jednala o dotacích do sociálních služeb v dubnu, kdy se jí na stůl dostalo doporučení sociální komise.

Do zastupitelstva ale šel seznam notně proškrtaný, u desítky organizací byla velká nula. Proč vedení města nyní otočilo?

Přezkoumali podklady

„Jednalo se o ty poskytovatele, jimž byly dotace pozastaveny s tím, že se chce vedení města lépe seznámit s jejich činností a projekty. Po přezkoumání podkladů rada města doporučuje zastupitelstvu města tyto dotace schválit,“ vysvětlil náměstek primátora Vladislav Raška.

Dubnové projednávání dotací pro sociální služby zastupitelstvu si přímo v sále Střelnice nenechalo ujít několik desítek lidí, často klientů nebo jejich rodičů, kteří tyto služby využívají.

Zámek Děčín.
Lidé vyjadřují obavy o budoucnost děčínského zámku. Petice podporuje ředitelku

Jedním z nich byl i Jan Dluhoš, který trpí od narození dětskou obrnou. Bez pomoci jedné z neziskovek by se neobešel. „Díky Slunečnici mohu žít běžný život a mohu se do něj aktivně zapojit,“ řekl Dluhoš v dubnu zastupitelům.

Tehdy návrh na přidělení peněz všem žádajícím podle návrhu sociální komise neprošel o jeden hlas. Vedení města slibovalo, že se k podpoře neziskovek znovu vrátí na květnovém jednání.

Od roku 2014 neustále roste objem peněz, jimiž Děčín podporuje neziskové organizace ve sportovní, kulturní a sociální sféře . Za posledních pět let narostla výše dotací od města do těchto oblastí o téměř dvojnásobek. Jen do sociálních služeb letos plánuje Děčín poslat 4,1 milionu korun. Před pěti lety to bylo méně než dva miliony.