Po Praze, Břeclavi a Kolíně má Děčín čtvrtou z celkem dvanácti filtračních stanic, které bude Správa železnic společně se startupem Lokni instalovat na nádražích v Česku v rámci projektu Železnice bez plastů. Hlavním cílem je motivovat cestující a návštěvníky nádraží ke snižování množství odpadu ve veřejném prostoru a nabídnout jim alternativu k balené vodě. Namísto jejího nákupu si tak lze načepovat perlivou či neperlivou vodu do vlastní lahve pomocí mobilní aplikace Lokni. Pokud lidé mají ve svém okolí například seniora bez chytrého telefonu, je možné mu QR kód vytisknout do peněženky, aby službu mohl využít.

Automat na vodu na děčínském nádraží.Zdroj: Správa železnicV případě, že cestující nechce aplikaci využívat, jsou na automatu k dispozici platební terminály s výhodnější cenou než v obchodech na nádražích. Za půl litru perlivé nebo neperlivé vody lidé bez aplikace zaplatí 6 korun, za litr 8 korun a za 1,5 litru vody 10 korun.

„Projekt Železnice bez plastů a s ním spojené automaty na filtrovanou vodu jsou jedním z mnoha kroků, které podnikáme pro zlepšení služeb a komfortu našich cestujících, a především pak v rámci naší dlouhodobé strategie udržitelnosti," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Jak si načepovat vodu? Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube