Pokud děčínská zoo bude muset být uzavřená až do konce května, bude to mít poměrně velký dopad. V dubnu a v květnu se totiž začíná rozbíhat nová návštěvnická sezóna. „Máme spočítáno, že do otevření areálu zoo, které je dle vládního nařízení naplánováno na 25. května, se finanční ztráta vyšplhá až ke dvěma milionům korun,“ vyčíslila ekonomka děčínské zoologické zahrady Dagmar Kedlesová.

Život v zoo ale běží dál, na péči o zvířata nelze šetřit, chybějící příjmy ze vstupného však citelně ovlivní celou následující sezónu. Zahradě ale nyní mohou pomoci její příznivci. Do zoo na Pastýřské stěně každoročně dorazí přes 100 tisíc lidí, zařízení díky tomu v posledních letech lámalo jeden návštěvnický rekord za druhým.

„Pokud by chtěl někdo naši zoo podpořit, lze to udělat například prostřednictvím adopcí zvířat nebo nákupem zboží v e-shopu, případně jinou formou sponzoringu,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Výzvu o možnosti adopce zvířat děčínská zoo propaguje na svých internetových stránkách už několik týdnů a dostavují se první úspěchy. Ozývají se nejen pravidelní adoptivní rodiče, ale zájem mají i noví a počet adopcí za poslední měsíc viditelně stoupl. 

Podpořit zoo lze i nákupem zboží v e-shopu, kde je možné pořídit nejen suvenýry, vstupenky do zoo, permanentky, ale například i sponzorské samolepky.

Situace zoologických zahrad v celé České republice je vážná. Jen za březen a duben utrpí ztrátu okolo jednoho sta milionů korun. Většina jejich ředitelek a ředitelů se proto obrátila na vládu, aby přehodnotila termín jejich otevření. Jsou totiž z velké části závislé na příjmech ze vstupného. „Finanční soběstačnost zoologických zahrad je, na rozdíl od řady jiných kulturně vzdělávacích organizací, padesát, často však i osmdesát procent,“ vysvětlili v dopise, pod kterým je podepsána i ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová, jaký je rozdíl oproti jiným příspěvkovým organizacím.

Zoo přirovnávají k parkům, kde je možný pohyb bez omezení. Zároveň jsou schopné, na rozdíl od veřejných parků, velmi snadno korigovat počet návštěvníků v areálu. Počítají také s tím, že by dočasně byly návštěvníkům nepřístupné vnitřní pavilony a zároveň by bylo zamezeno kontaktu příchozích a ošetřovatelů. Například zoo v nedalekých Drážďanech by měla otevřít už 3. května.