Více než desetičlenná skupinka německých turistů si před několika dny vyšlápla na prohlídku do děčínské zoo. Jenže měli smůlu. U sebe totiž měli pouze eura. S nimi ale na pokladně zaplatit nemohli. Na případ upozornila předplatitelka Děčínského deníku, která si ale nepřeje zveřejnit své jméno.

„Na nádraží jsem narazila na skupinu zklamaných německých turistů. Trávili v Děčíně několik hodin volna a chtěli jít do zoo. Tam jim ale odmítli prodat vstupenky, prý neberou euro,“ rozhořčila se žena s tím, že pracuje jako překladatelka. Rozhovor turistů vyslechla náhodně, dala se s nimi ale do řeči.
Mluvčí děčínské zoo Alena Houšková Deníku potvrdila, že u pokladny opravdu není možné platit v eurech. Nevyplatí se to.

„Důvodem je nízký počet návštěvníků, kteří chtějí platit jinou měnou,“ argumentuje Houšková s tím, že výše poplatku, který je následně nutné vynaložit při jejich výměně za koruny, je pro zoo nerentabilní.

„Zoo jeden čas uvažovala například o zřízení účtu v některé z německých bank, ale i zde zjistila, že se takový krok nevyplatí.“

Co si tedy mají počít návštěvníci z ciziny, kteří u sebe nemají koruny?

„Návštěvníky kteří přijdou do zoo pouze s eury, odkazujeme na restauraci na Pastýřské stěně, která je vzdálená pět minut chůze od zoo, a je zde možné peníze vyměnit,“ nabízí Houšková řešení a dodává, že zoo zatím kvůli zmíněným důvodům zavedení platby v eurech neplánuje.

Eury lidé nezaplatí ani v ústecké zoo. „Ne, nebereme je,“ potvrdila mluvčí zoo Věra Vrabcová.