Proud firma vyrábí ve svých teplárnách už dnes, ale prodává ji dodavatelům elektřiny. Všechny její kotelny jsou totiž kogenerační a jsou schopné kromě tepla vyrábět i elektřinu. Teplárenská společnost, ve které má tříprocentní podíl i město Děčín, proto plánuje vlastní rozvodnou síť. Ta propojí domy, které nyní zásobuje teplem, s vlastním zdrojem elektřiny.

„Předpokládáme, že by se náklady měly pohybovat mezi 25 až 30 miliony korun,“ představil ve čtvrtek plány předseda představenstva Terma Libor Štěpán. Nové kabely chce firma položit do trasy současných teplovodů. Ty míří z pěti kogeneračních zdrojů k více než osmi tisícům domácností v Děčíně a sousedním Jílovém.

K záměru teplárenské společnosti se přihlásilo také vedení Děčína. Primátor Jaroslav Hrouda (ANO) v této souvislosti potvrdil platnost dlouhodobé koncepce města využívat a rozvíjet systém centrálního zásobování teplem. „Projekt je výhodný pro všechny odběratele tepla včetně města, které je nejen akcionářem společnosti Termo, ale také jejím velkým zákazníkem. Kde to bude technicky možné, tak nabídku levnější elektřiny využijeme,“ řekl Hrouda.

Teplárna chce využít přímý prodej elektřiny k tomu, aby udržela své stávající zákazníky. Za poslední roky se jejich počet snížil o patnáct procent, což se projevilo i na ceně pro zbývající klienty Terma. Například Děčín, kterému dodává teplo například do škol nebo do magistrátu, jen loni kvůli tomu zaplatil o tři miliony korun více.

Odběratele by měla přilákat cena elektřiny. Ta by měla být podle představitelů Terma o pětinu nižší než u současných dodavatelů. Pokud si nechají dát na domy i solární panely, mohly by ušetřit další čtvrtinu nákladů na elektřinu.

Termo by nemělo mít problémy s dodávkami elektřiny ani tehdy, pokud by se k jeho rozvodné síti připojili všichni stávající klienti odebírající od něj teplo. „Máme instalovaný výkon odpovídající přibližně 150 procentům spotřeby všech děčínských domácností, kterým nyní dodáváme teplo,“ uvedl Jan Sulík z Terma.

To se ale týká jen měsíců, kdy firma vyrábí teplo nejen na ohřev vody, ale i na vytápění tisíců domácností především na velkých sídlištích a v obou centrech města. Během léta bude muset elektřinu dokupovat na komoditní burze.

První zákazníky chce Termo začít oslovovat už letos. Začátkem příštího roku by měla začít pokládka kabelů a do konce roku 2020 by pak měly elektřinu začít odebírat první domácnosti nebo firmy. „Investice do vybudování vlastní distribuční sítě elektřiny teplárnou je zcela v souladu se strategií města udržet a rozvíjet cenově dostupné, spolehlivé a ekologické zásobování energiemi v Děčíně,“ doplnil náměstek primátora Vladislav Raška.

Děčín jako jedno z mála měst spoléhá při výrobě tepla na plyn. Jako jediné pak používá termální vodu z více než půl kilometru hlubokého vrtu. Z tohoto zdroje zásobuje většinu pravobřežní části města.