Devět profesionálů, téměř dvě desítky juniorů a řada žáků z téměř desítky českých a slovenských zemědělských a zahradnických škol soutěží od středy 15. května na děčínském zámku o titul mistra České republiky. Ti nejúspěšnější pak budou moci postoupit na mezinárodní soutěže jako je Eurofleurs nebo Europa Cup.

První soutěžní den se v kategorii senior i junior floristé zaměřili na vázanou kytici v rytmu rockové muziky, tajnou práci, která vyplyne ze zadání a květinový věnec na téma klasická baletní hudba v květech. Druhý den, tedy ve čtvrtek 16. května, budou mít soutěžící obou zmíněných kategorií 120 minut na sesazovanou nádobu inspirovanou klasickou hudbou 18. století. Pro žákovskou kategorii jsou určena pouze dvě témata, a to vázaná kytice v rytmu rockové muziky a opět sesazovaná nádoba inspirovaná klasickou hudbou 18. století. Do juniorské kategorie jsou po delší odmlce přihlášeni také čtyři studenti ze Slovenska.

Akce v Křížové ulici. Ilustrační foto
V polovině května startuje Živá Křížovka. Na prvním podvečeru ozdobí kašnu růže

Letošní novinkou je přítomnost laické veřejnosti v průběhu soutěže. To znamená, že kdokoliv se může přijít podívat, jak vypadá opravdové soutěžní klání, samozřejmě ve vyhrazeném prostoru, aby nebyla narušena práce soutěžících a poroty.

Samotné výtvory si bude možné prohlédnout v zámeckém areálu až do neděle 19. května, tedy i během prvního víkendu děčínských městských slavností.

Psali jsme zde: Odstartuje první víkend děčínských slavností. Pátek přinese i omezení v dopravě

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura

Floristé v roce 2023 tvořili na mistrovství republiky na děčínském zámku květinové koše nebo diplomatické kytice.