Děčín – Město Děčín je pro řidiče a chodce bezpečnější. Vyplývá to z Indexu bezpečnosti, jehož výsledky za loňský rok zveřejnila Česká pojišťovna.

Zatímco v roce 2009 byl Děčín mezi 59 hodnocenými okresními městy až 48, loni poskočil na 19. místo.

„Index bezpečnosti vychází z policejních statistik,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral. Jeho vypočítání není příliš složité – pojišťovna ze statistik vezme čísla mrtvých a těžce zraněných lidí při dopravních nehodách v tom či onom městě. Při výpočtu ještě použije počet obyvatel města.

A Index bezpečnosti je na světě.

Devatenácté místo pro Děčín je slušným úspěchem. Na severu Čech jsou na tom lépe než Děčín Most, Jablonec nad Nisou, Louny a Semily, naopak mnohem horší je situace v Chomutově, České Lípě, Litoměřicích a Teplicích.

Pro Rumburk či Varnsdorf se Index bezpečnosti nepočítá, pojišťovna vyhodnocuje pouze krajská a okresní města. Mezi krajskými patří Ústí nad Labem na čtvrté místo v Česku, Liberec pak na jedenácté.

Ale zpět k Děčínu. Podle odborníků je město bezpečnější třeba kvůli lepšímu dopravnímu značení.

„V Děčíně se dopravní situace zlepšila výrazným způsobem, a to hlavně díky několika dopravním opatřením,“ uvedl mluvčí děčínské policie Vojtěch Haňka. Podle mě je to například stavba nového mostu, osvícení přechodů pro chodce, vystavění kruhových objezdů, či již zmíněné dopravní značení na několika místech města.

„Díky těmto opatřením je dnes o dost méně dopravních kolizí,“ dodává Haňka.

„Závažnost dopravních nehod se snižuje,“ dodává k tomu dopravní odborník Jan Pechout.

I tak ale v Děčíně zůstávají nebezpečná místa – jedním z nich je například přechod pro chodce u Lidlu, kde před několika týdny usmrtila z mostu rozjetá avie starší ženu. Přechod je za mírnou táhlou zatáčkou.

Navíc – z dlouhodobého hlediska si Děčín nijak převratně nevede. Situace se sice loni zlepšila, nicméně v dlouhodobém sledování na tom není nijak slavně. Při propočtu bezpečnosti za léta 2008 až 2010 patří Děčínu až 35. místo; na severu Čech jsou na tom hůře již jen Jablonec nad Nisou a Teplice.

Nejvíce bezpečně se řidiči a chodci mohou v posledních třech letech cítit v Lounech a v Mostě. Ten za loňský rok dokonce skončil v první trojici nejbezpečnějších měst v celém Česku!

Těžko odhadovat, jak dopadne letošní rok. Pravdou je, že loňský rok se na silnicích vydařil.

„Počet usmrcených a těžce zraněných na českých silnicích byl nejnižší od roku 1961,“ uzavírá Zavoral.