Během letních měsíců spolu jednaly všechny zastupitelské kluby, k dohodě ale nedošly. „Nejsme v úplně patové situaci. Důležité je, že vedení města existuje, pracovalo celé prázdniny a stále pracuje. Situace je samozřejmě nekomfortní a komplikovaná,“ řekl po čtvrtečním jednání primátor Jaroslav Hrouda (ANO), který je pověřen řízením města.

Podle řady zastupitelů byly na vině personální požadavky ANO a Našeho Děčína. Tato dvě uskupení tvořila spolu s ČSSD minulou radniční koalici. „Když dvě strany trvají na tom, že ve vedení strany má být primátor a náměstek pro rozvoj, které jsme odvolali, nemůžeme se divit současné patové situaci,“ shrnul situaci Tomáš Brčák (ODS).

V průběhu léta prosakovaly z kuloárů informace o několika možnostech budoucí radniční koalice. Tou poslední variantou byla trojsestava vítězného hnutí ANO, Naše Děčína a podpory komunistů. Nakonec ani tato koalice v Děčíně prozatím vládnout nebude. Lídr Našeho Děčína Vladislav Raška řekl, že jeho sdružení nemá návrat do koalice připravený a ani o něj nebude na čtvrtečním jednání usilovat. „Odmítám poslat suverénního vítěze voleb, kterým je s devíti mandáty hnutí ANO, do opozice,“ prohlásil odvolaný náměstek Raška.

„Pokud se během příštích čtrnácti dnů nedohodneme, nemá tu nikdo z nás co dělat,“ vyzval zastupitel Otto Chmelík (Volba pro Děčín) primátora ke svolání dalších jednání. Ke hledání konstruktivního řešení vyzval také pirátský zastupitel Petr Zdobinský, Jakub Houška (Náš Děčín) pak navrhl měsíční lhůtu. Podle primátora Jaroslava Hroudy je důležité dát dohromady většinu, která vydrží až do řádných voleb na podzim 2022. „Ať bude v koalici a opozici kdokoliv, měla by nastat změna v komunikaci. Nelze pokračovat v urážkách a vyčítání si čehokoliv,“ nastínil svůj pohled na další fungování děčínského zastupitelstva Hrouda.

Po dlouhé diskuzi se nakonec zastupitelé všemi hlasy rozhodli volbu orgánů města z programu jednání stáhnout. Do volby totiž nepřišel ani jeden návrh. Znovu by zastupitelé měli hledat nové vedení nejpozději za tři týdny. Ještě během jednání se totiž podařilo sehnat pod žádost o svolání mimořádného jednání 26 podpisů, stačil přitom souhlas devíti členů zastupitelstva.

Předchozí vedení Děčína odvolali zastupitelé po dramatickém a nepřehledném jednání v červnu. Přímo během zasedání oznámil rezignaci Václav Němeček (ČSSD), čímž radniční koalice přišla o svého prvního člena. Následovalo odvolání náměstka primátora Vladislava Rašky (Náš Děčín), který zároveň vypověděl koaliční smlouvu. Jeho odvolání podpořil i primátor Jaroslav Hrouda, který byl následně spolu s dalšími třemi radními odvolán také. Zbývající radní pak na své funkce rezignovali. Rada však funguje, její odvolaní členové podle zákona zůstávají ve funkcích až do zvolení nové rady.