Nová vyhláška zakazuje používání na veřejných prostranstvích v Děčíně po celý rok, výjimku má pouze silvestrovská noc a rodinné oslavy příchodu nového roku. Proti vyhlášce nehlasoval žádný z hlasujících zastupitelů, ani se nezdržel hlasování. Zákaz platí například v okolí nemocnice mezi Kvádrberkem, Tylovou ulicí, Vrchlického ulicí a nemocnicí. Odpalovat petardy se nesmí také v okolí domova pro seniory na Kamenické ulici a dalších podobných zařízení nebo v okolí zoo a útulku pro opuštěná zvířata. Dohromady se jedná o deset lokalit v Děčíně.

Vymahatelnost podobných vyhlášek je poměrně problematická, potvrzují to například i zkušenosti pražské městské policie. V hlavním městě platí na vybraných lokalitách zákaz odpalování pyrotechniky, především v památkové zóně v centru města. I přesto se během poslední silvestrovské noci historické jádro proměnilo v jednu velkou bojovou zónu a nebe rozzářily desítky tisíc rachejtlí. Podle mluvčí pražských strážníků Ireny Seifertové byla minulá silvestrovská noc pro strážníky výrazně náročnější než ty předchozí. „Před rokem řešili strážníci 234 případů spojených se zábavní pyrotechnikou, letos toto číslo vystoupalo na 355. Meziroční nárůst tedy dosahoval téměř 52 procent,“ uvedla Seifertová s tím, že o více než sto procent vzrostl také počet telefonátů na linku 156 souvisejících s pyrotechnikou.

Jednání děčínského zastupitelstva. Ilustrační foto
Děčín bude příští rok hospodařit s velkým schodkem, chystají se nové investice

Podobné zkušenosti mají také v dalších městech, kde se rozhodli pro regulaci pyrotechniky. Jinou cestou se při omezování ohňostrojů vydali například v Německu, kde platí celoroční zákaz prodeje pyrotechniky s výjimkou několika málo dní před koncem roku. Právě na nutnost celostátního řešení upozorňují odpůrci ohňostrojů již řadu let. Kromě škod na přírodě, které je možné omezit tichými rachejtlemi, ohňostroje totiž významně škodí také lidskému zdraví, během silvestrovské noci se totiž do ovzduší dostanou kromě jiného desítky tun těžkých kovů.

Přesto, že v sousední zemi platí celoroční zákaz prodeje pyrotechniky, je možné se i tam setkat s nechtěnými ohňostroji, pyrotechniku pašují do Německa například fotbaloví Ultras, především ti drážďanského Dynama. Ti si zajišťují pyrotechniku pašováním z Česka a Polska, kde je volně prodejná lidem starším osmnácti let.

Mohlo by vás zajímat: Děčínskem zněly koledy, s Deníkem si lidé zazpívali také na děčínském zámku

Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura