Do Děčína se po roce opět vrací největší festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Celkem na čtyři březnové dny najde své útočiště v kině Sněžník.

Stejně jako v minulých letech jsou i pro letošek připravena speciální promítání pro žáky základních a středních škol. Těm budou patřit během festivalu v děčínském kině Sněžník tři dny.

„Ani letos nebudou chybět dokumenty vybrané speciálně pro žáky základních a středních škol a na ně navazující debaty s výjimečnými hosty. Promítání pro základní školy se skládá z několika kratších filmů, o nichž budou s dětmi ve vyhrazených přestávkách diskutovat připravení moderátoři. Středoškoláci se mohou těšit na promítání delších dokumentů a následné povídání s prestižními hosty, jejichž profesní orientace odpovídá vždy tématu, které bude v daném filmu probíráno,“ říká Lucie Roháčová z pořádajícího týmu.

Program školních projekcí
Život ve fotografiích – izraelský dokument zabývající se mezigenerační problematikou – vztahem 96leté Miriam a jejího vnuka
Holky v Ringu – film o afghánských ženách, které propadly jinak ryze mužskému sportu – boxu
Kdo zabil Natašu? – dokument zabývající se vraždou nepohodlné novinářky
Nedáme se umlčet – sonda do života mladých lidí, kteří se zapojili do revolucí v arabském světě
Nový svět – film o cykloaktivistech z estonského Talinu, kteří se rozhodli vzdorovat nadvládě aut nad lidmi
Pod sluncem tma – český dokument roku 2011 o projektu budování solárních panelů na zambijské škole

Projekce dokumentárních filmů budou rozděleny podle věku diváků. Těm mladším, ze základních škol, jsou určena promítání od 8 hodin. Středoškolákům pak filmy začínající o dvě a půl hodiny později.

S žáky a studenty přijdou diskutovat hosté, kterých se jednotlivé filmy přímo dotýkají.

Účast přislíbila například socioložka a spisovatelka Jiřina Šiklová. Vyprávět o mezigeneračních problémech bude po promítání citlivého snímku Život ve fotografiích, který zachycuje intimitu krásného lidského vztahu mezi téměř sto let starou Miriam a jejím mladým energickým vnukem. Na tuto projekci jsou 19. března od 10.30 hod. kromě studentů srdečně zváni i lidé věku zralého, aby se tak mezigenerační dynamika mohla hladce přenést z plátna do hlediště, mezi diskutující diváky.

Mezi hosty bude patřit také současný senátor Jaroslav Štětina, který se o své zkušenosti válečného zpravodaje se studenty podělí po filmu Kdo zabil Natašu?. Dokument odkrývá podivné okolnosti vraždy novinářky Nataši Estemirové, která působila v Čečensku.

Dalším hostem bude Jana Pírková z občanské iniciativy Auto*Mat, jejímž cílem je podpora cyklistiky a omezení automobilové dopravy uvnitř českých měst. Vystoupí po dokumentu Naše čtvrť, který zachycuje snahu mladých estonských aktivistů přebudovat anonymizující auty zahlcenou městskou čtvrť na hřejivé místo, kde by mezi obyvateli vládla pospolitost a cyklisté se nemuseli bát vyrazit ze svých bran.

Za studenty dorazí také zástupce Kurdského občanského sdružení Rašíd Chalíl, který pro česká média často komentuje aktuální situaci v Sýrii. O tématu mladých arabských revolucionářů bude vyprávět po promítnutí filmu Nedáme se umlčet.

Rezervovat si místa na jednotlivá školní promítání je možné na e-mailu dolehanka@gmail.com nebo telefonicky: 720 181 773.