Orezlé plechy na překážkách pro bruslaře a skateboardisty, staré mantinely okolo hřiště s asfaltovým povrchem. To vše by brzy mělo nahradit moderní sportoviště. Stavební firma, která zakázku získala od města ve výběrovém řízení, si už minulý týden staveniště převzala. Podle zveřejněné smlouvy má na dokončení 160 dnů. Nové sportoviště by mělo vyjít na 34 milionů korun. „Předpokládáme, že přibližně 15 milionů korun by měla pokrýt dotace od ministerstva školství,“ informoval náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín) s tím, že přesná výše dotace se bude odvíjet od celkových uznatelných nákladů projektu.

Podobné sportoviště v Děčíně dlouhodobě chybělo, o jeho vybudování se mluvilo řadu let. Město, které už mělo projekt připravený, čekalo na vhodnou dotaci.

„Lidé, kteří se chtějí věnovat skateboardingu, ale třeba i bruslím, kolu nebo koloběžkám, jsou nuceni buď jezdit do Ústí a Teplic, což jsou nejbližší místa, kde skatepark mají, anebo jezdit na parkovištích nebo u knihovny, což evidentně není prostor určený pro takovéto aktivity,“ uvítal zahájení stavby areálu Jaroslav Tylman z Děčína, které se skateboardingu věnuje dvacet let.

Podle jeho názoru může kvalitní zázemí přitáhnout k tomuto sportu, který se dostal i na olympijské hry, další zájemce, především z řad dětí a mládeže.

Dvě hřiště a skatepark

Na prostranství za zimním stadionem vzniknou dvě multifunkční hřiště s umělým povrchem. Na jednom hřišti se bude moci hrát například malá kopaná, volejbal, nohejbal, tenis či basketbal, na druhém pak hokejbal a in-line hokej. Součástí sportovního areálu bude také betonový skatepark, šatny, toalety a sprchy. Sportoviště bude mít i umělé osvětlení, takže ho bude možné využívat i během měsíců, kdy se stmívá dříve.

„Multifunkční sportoviště za zimním stadionem bylo hodně diskutované téma. Jsem proto rád, že vznikne. Věřím, že se díky němu podaří v Děčíně přilákat ke sportu více dětí,“ řekl děčínský radní pro sport Jakub Houška (Náš Děčín).

Kvůli náročné přestavbě bylo nutné sportoviště umístěné za ohradou u zimního stadionu uzavřít. Milovníci pohybu na něj budou moci znovu vyrazit v jarních měsících příštího roku.

Další velkou investicí, o které se mluví už dlouhé roky, je výstavba nové sportovní haly. Ta v Děčíně chybí například florbalistům nebo sálovkářům, kteří musí jezdit hrát své domácí soutěžní zápasy do jiných měst. V Děčíně totiž nemají žádnou halu, která by odpovídala regulím jejich sportovních svazů. Kdy a kde by taková hala mohla stát, ale zatím stále není jasné. Po vyjasnění lokality by navíc bylo potřeba najít desítky milionů na její stavbu. V minulosti se mluvilo o přibližně padesáti milionech korun.