Dětská hřiště na panelových sídlištích mnohde dožívají. Radnice o tom, že nevyhovují vědí a chystají se stavět nová. Třeba v Rumburku.

„V letošním roce v souladu se schváleným rozpočtem začne výstavba dvou zcela nových dětských hřišť a sice jedno v lokalitě s nejvyšší koncentrací lidí na sídlišti V Podhájí a druhé u Domu kultury. Zcela jistě budeme u některých pokračovat s obnovou a je možné, že některá neplnící již svůj původní účel zaniknou,“ řekl rumburský starosta Jaroslav Sykáček.

Děčín se do toho obul

To v Děčíně s obnovou a výstavbou nových hřišť už začali před dvěma lety. Za tu dobu jich postavili sedm. Loňské zhruba tři miliony osm set tisíc korun, jež jsou odvodem provozovatelů heren na veřejně prospěšné účely, použilo město na údržbu veřejných prostranství a zeleně a také na dětské koutky.

Změnu pocítí skoro všechny

Zatím na děčínských dětských hřištích převládá nebo ještě nedávno převládala vybavenost, která se stala jakousi doprovodnou šablonou výstavby nových sídlišť před desítkami let ve většině českých měst. U pískoviště zeměkoule z trubek, houpačky, kovové prolézačky a pár laviček. Taková byla uniformita ploch vyhrazených pro zábavu těch nejmenších.

„Chceme, aby se podoba těchto míst pro hry dětí postupně měnila. Město začalo před časem spolupracovat s firmou, která dokáže v různých variantách nabídnout atraktivní vybavenost podobnou té, jakou mají hřiště na Labském nábřeží nebo u polikliniky,“ uvedl vedoucí magistrátního odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček.

Není to nic levného

Obnova dětských hřišť přitom není zrovna levnou záležitostí. Jen například pravidelná obměna pískovišť vychází každoročně na desítky tisíc korun. Žádnou výjimkou nejsou ani stížnosti maminek na poničené lavičky nebo houpačky. Jejich výměna pak ukrajuje z vyčleněných peněz původně určených třeba na pořízení jiné vybavenosti.

V letošním roce se zcela nové podoby dočkají čtyři dětská hřiště. Rekonstrukce podle už zpracovaných projektů se bude týkat zařízení v Příčné ulici na Starém Městě, u konečné zastávky městské hromadné dopravy v Krásném Studenci a v sousedství mateřské školy v Zemědělské ulici v Křešicích.
„Máme vytipovanou ještě jednu lokalitu, kde také chceme přikročit k úpravám, ale u tamního hřiště si město musí ještě vyjasnit vlastnické vztahy,“ dodal Tomáš Martinček.

Dočkají se i pískoviště

Až to umožní příznivější počasí, dojde i k vylepšení stavu zhruba šesti desítek pískovišť na území Děčína. Kromě pravidelné výměny písku se některá z nich dočkají i lepšího zabezpečení, aby nedocházelo k jejich znečištění psími nebo kočičími výkaly.

„Už dříve jsme nechali vybudovat ochrany pískovišť ve Dvořákově ulici na sídlišti Kamenická a v městské části Letná. Bohužel, vandalové je poničili,“ připomněla Zdeňka Švirlochová. Pískoviště teď mají ochránit jednoduché plachty. Bude ale záležet na ochotě rodičů v dotčené oblasti, aby na noc pískoviště překrývali a zabránili tak jejich znečišťování.

Nepořádek, nedopalky

Dětská hřiště a pískoviště se hlavně ve večerních a nočních hodinách stávají vyhledávanými místy posezení nejrůznějších partiček puberťáků. Narkomany nevyjímaje. „Kolikrát jsou pískoviště plné nedopalků od cigaret a některé děti je dokonce strkají do úst. V mnoha případech za tyto nedopalky nesou zodpovědnost samotné matky dětí. Nikomu by nemělo být lhostejné, kde si děti hrají a pokud se někdo bojí oslovit pachatele těchto ohavností sám, ať zavolá alespoň na tísňovou linku městské policie,“ řekla Barbora Vechová z děčínského magistrátu.

Své o tom vědí i děčínští strážníci. Ta nejproblémovější místa pravidelně kontrolují, ale nemohou být všude. Záleží velkou měrou také na spolupráci s dalšími občany. Stačí na podobné případy telefonicky upozornit,“ uvedl mluvčí děčínské městské policie Tomáš Pavlík.

Stejné je to i jinde

Podobná situace je i jinde, někde řeší problém, aby hřiště vůbec vyhovovalo normám. Děti z Rybniště mají k dispozici dvě hřiště. Jedno je mezi domy a druhé u mateřské školy. Bohužel po technické stránce jsou velmi chudá a téměř bez zařízení. Údržbu zajišťují obyvatelé bytového domu a u školy zaměstnanci, školy a zaměstnanci z radnice. Musí uklízet zejména nepořádek, který tam dělá odrostlejší mládež.

Českokamenická radnice se pyšní od loňského listopadu novým dětským hřištěm za více než osm set tisíc korun. Vybudovali ho za podpory nadace ČEZ, Krásná Lípa otevřela nové hřiště před několika dny. Je zaplacené ze stejných finančních zdrojů. „Zatím mohu říci, že tam je pořádek. Uvidíme, až začnou teplé dny. To pak bude hřiště určitě stále plné,“ konstatoval místostarosta České Kamenice Vojtěch Marek. Připomněl, že radní plánují výstavbu dalších několika hřišť v různých částech města.

ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ
JOSEF SUK