Fotbal, atletika, judo nebo rugby. To jsou jen některé ze sportů, které mají v Rumburku dlouhodobě podporu radnice. Letos se mohou kluby v tomto jedenáctitisícovém městě těšit na výrazně větší přísun peněz z rozpočtu. „Na sportovní granty jsme letos dali dva miliony korun, loni to bylo 1,2 milionu. Ke zvýšení jsme se rozhodli také proto, že částka byla už řadu let stále stejná, zatímco náklady klubů rostou,“ vysvětlil rumburský starosta Lumír Kus. Dalších přibližně 11 milionů korun dostává městská příspěvkovka, která má na starosti provoz a údržbu sportovišť v Rumburku. Město letos počítá například s investicí do nového travnatého hřiště v sousedství letního stadionu, v budoucnu by rádo postavilo vlastní sportovní halu. Tu zatím kluby k dispozici nemají, část grantových peněz je proto určena na pronájmy tělocvičen.

Také v Děčíně dostanou sportovní kluby více než loni. Letos počítá rozpočet s 15 miliony. Další desítky milionů pak míří z rozpočtu do děčínských sportovišť. Například provoz zimního stadionu vyjde Děčín na téměř osm milionů korun, sportovní hala v Maroldově ulici, kde hrají svá utkání například basketbalisté, bude stát necelého dva a půl milionu.

Oproti minulosti také Děčín nastavil nová pravidla pro přerozdělování peněz do sportu. Kromě toho byl spuštěn nový webový portál o sportovních aktivitách ve městě.

Podpora mladých sportovců

„Rozhodování nyní probíhá na základě dat, nově je možná i kontrola členských základen. Systém nabízí hodnocení využití investovaných prostředků a podklad pro případnou reakci. Rozdělování dotací klubům je nyní více transparentní,“ řekl předseda sportovní komise a hráč BK Armex Děčín Robert Landa. Podpora sportu v Děčíně dlouhodobě směřuje hlavně na činnost dětí a mládeže. Dostává se ale i na dospělé sportovce, jako jsou například basketbalisté hrající nejvyšší soutěž nebo hokejisté, kteří působí ve druhé lize.

Rada města minulý týden schválila rozdělení 12,5 milionu korun, které jsou určené výhradně na činnost spolků a mediální sporty. Návrh budou ještě 20. února projednávat zastupitelé města. Další peníze z rozpočtu získají ještě oddíly na pořádání sportovních akcí a na volnočasové aktivity.

Ve Varnsdorfu zůstane částka určená sportovním klubům stejná jako loni, město mezi ně rozdělí půl druhého milionu korun. Přidáno ale dostane fotbalový klub, který hraje v druhé nejvyšší soutěži. Zatímco loni pro něj rozpočet vydělil tři miliony, letos je to o 500 tisíc více. Stejně jako v ostatních městech, tak i ve Varnsdorfu míří mnohem větší částky do provozu sportovišť. Například na údržbu a opravu plaveckého bazénu by mělo jít přes dva miliony, vznikne například nová recepce či turnikety. Nad deset milionů se pak vyšplhají úhrada a provozní náklady sportovních zařízení, která má ve správě městská akciová společnost Regia.