Sametová revoluce započala 17. listopadu před 29 lety. Lidé si den začátku cesty ke svobodě připomínají nejrůznějšími kulturními akcemi, výjimkou nebude letos ani Děčínsko.

Při příležitosti státního svátku Dne boje za svobodu a demokracii zvou v Krásné Lípě na setkání už v pátek 16. listopadu od 16.30 hodin. V atriu Lípa Resortu na Křinickém náměstí proběhne vzpomínkový akt u Lavičky Václava Havla slovem bývalého starosty Doubice a komentátora Martina Schulze, vystoupí také Krásnolipský komorní sbor.

„Významné výročí se snažíme dlouhodobě připomínat, což v regionu není úplně obvyklé. Tentokrát ho budeme mít spojené i se slavnostním koncertem v kulturním domě, kde vystoupí od 17 hodin umělci z Krásné Lípy,“ uvedl starosta Jan Kolář.

Ilustrační foto.
Šluknovsko volá po elektrickém proudu, je ho málo

Každoročního Běhu 17. listopadu se mohou zúčastnit nejen sportovci v sobotu na děčínském atletickém stadionu. Prezentace netradičního pojetí významného výročí začne v 9 hodin, dětské závody odstartují v 10 hodin a hlavní závod v několika kategoriích pak o hodinu později. Startovné činí 70 korun na místě.

Děčínské Masarykovo náměstí rozezpívá od 16 hodin zpěvák a moderátor Tomáš Kettner. Jako tradičně přijde se svým novým, v pořadí už čtvrtým Děčín songem, který si návštěvníci u svařeného vína při příjemné atmosféře poslechnou v premiéře.

Na státní svátek se lidé sejdou i v Křížové ulici v Děčíně u kostela Povýšení sv. Kříže na akci s názvem Není nám to jedno! Událost se stejně jako loni stala součástí Festivalu svobody, který v Den boje za svobodu a demokracii proběhne na různých místech České republiky, v Ústeckém kraji například i v Ústí nad Labem nebo Litoměřicích.

Jez.
Národní park bourá plány na výstavbu jezu u Děčína

„Připomeneme si neblahou minulost, která v mnoha rozměrech rezonuje v přítomnosti. Připomeneme si naši historii, která se dnes relativizuje. Na co jsme v minulosti mohli být hrdí, je bohužel až moc často opomíjeno. A proto je nutné dát najevo, že nám to není jedno. Za pořadatele pouze žádám o slušnost a korektnost,“ sdělil organizátor akce Jan Šmíd.

Zahájení akce proběhne v 18 hodin. O deset minut později budou následovat Slova, která mi chybí. Cokoli, co souvisí s tématem setkání, budou moci návštěvníci veřejně říci a případně prodiskutovat.

Přibližně v 18.30 hodin nebo poté, co skončí diskuze, lidé zapálí svíčky a vzpomenou si na oběti boje za svobodu a demokracii po celém světě. Dále budou moci účastníci setkání vytvořit vlastní vzkaz na téma Čím je pro vás svoboda? Další osud vzkazu je podle Jana Šmída prozatím překvapení. Akce skončí okolo 19. hodiny společným zpíváním hymny.

Burza práce v Děčíně.
Továrny nemají kde brát nové lidi. Pomůže Režim Ukrajina?