Na vystoupení světových hvězd se mohou těšit fanoušci jazzu. Do Děčína totiž přijede Rudy Linka Trio a Dan Bárta. Největší hvězdou jazz festu bude zřejmě Laco Déczi.

„Vybrat si jen jeden koncert z jazz festu je hodně těžké. Co jméno, to obrovský pojem českého i světového jazzu," říká Martin Pošta, vedoucí děčínského kina Sněžník, které jazzový festival pořádá.

Co vás přivedlo na myšlenku jazzového festivalu v Děčíně?
V Garáži (hudební klub v kině – pozn. red.) fungují pravidelné páteční koncerty. Ty má na starosti hlavní dramaturg Kuba Bureš. A já, protože mám rád jazz, jsem si vzal na starosti jazzové večery.  Ten klub se k tomu navíc bezvadně svou potemnělou atmosférou hodí. A mým snem byl Laco Déczi, kterého jsem znal z Colours of Ostrava. Rudy Linka zde byl před dvěma lety a byl to úspěšný koncert. Ono by se mohlo zdát, že dělat dva takhle velké koncerty po sobě je nesmysl. Linka i Déczi totiž jezdí do Čech jen jednou za rok. Ale my jsme se rozhodli z toho udělat výhodu a uspořádat jazzový festival. Navíc s jednou vstupenkou na všechny tři koncerty.

Jak se vám podařilo dostat se na taková jména, jako je Linka nebo Déczi?
Přes agenturu to není nic těžkého. Zvlášť, když pořádají turné. Mnohem složitější ale je domluvit se na termínu tak, aby vyhovoval oběma stranám. Obzvlášť, když jsme nechtěli, aby ty koncerty šly těsně po sobě. Takže jsme jednali poměrně dlouho. Ale nejen o termínu, ale samozřejmě o ceně.

Co je podle vás největším lákadlem jazz festu?
To je hrozně těžké říct. Rudy Linka, kytarová legenda, v Děčíně už byl a lidé jej znají. Dan Bárta podle mne špička, která se pohybuje na rozmezí jazzu a jiných žánrů. A Laco Déczi si nepamatuji, že by v Děčíně v posledních letech byl. Takže věřím, že milovníci jazzu si na koncerty cestu najdou. Za pětistovku vidět tato tři jména je věc neobvyklá, v některých městech by stála pětistovku vstupenka jen na jeden koncert.

Jazz fest začíná již dnes koncertem Rudy Linka Tria. Jaký je zájem o vstupenky.
Zájem je poměrně velký. Například na koncert Dana Bárty v divadle je prodané celé přízemí a zbývá již poměrně málo vstupenek na balkonech. Máme radost, že lidé na tu akci slyší a když se vstupenky prodávají, tak v balíčku na všechny tři koncerty najednou. Tato vstupenka je navíc přenosná, což je její další výhoda.

Přemýšlíte již o dalším ročníku jazz festu?
Ono je to nějaké vyvrcholení jazzu v Garáži, je to jeden velký projekt. O budoucnosti mluvit je zatím předčasné. Pokud se ukáže, že je o to zájem a lidé přijdou, tak si uděláme analýzu, jak to vyšlo a rozhodně bychom rádi pokračovali.
Je to taková zkouška, co se stane, když se přivezou velká jazzová jména.

Jazz fest Děčín
1. Rudy Linka Trio – 8. listopadu od 21 hodin v hudebním klubu Le Garage Noir
2. Dan Bárta, Illustratosphere a Epoque Quartet – 14. listopadu od 19 hodin v městském divadle
3. Laco Déczi a Celula – 19. listopadu od 21 hodin v hudebním klubu Le Garage Noir