Devadesát milionů korun. Tak o tolik méně se letos v Děčíně vybralo na daních. Město musí seškrtat rozpočet. Lidí se to údajně nedotkne.
„Počítali jsme s jistým výpadkem daní, a proto nyní disponujeme s rezervou ve výši asi čtyřiceti milionů korun, přesto se škrty budou týkat všech oblastí. Snažíme se ušetřit, kde se dá. Rozhodně nyní ale neplánujeme zvyšování třeba ceny jízdného v MHD nebo daní z nemovitosti. Lidí se finanční propad v příjmech města v tuto chvíli přímo nedotkne,“ ujistil primátor Vladislav Raška.
Město zabrzdilo některé investiční akce
Méně peněz dostanou příspěvkové organizace města. Město zabrzdilo některé investiční akce, které nejsou z jeho pohledu prioritní a dotačně výhodné. Mezi ně patří parkoviště Březiny a Máchovo nám., ale i oprava šaten u hřiště na Máchově náměstí. Město tady sice získalo dotaci, ale více než polovinu nákladů by muselo zaplatit ze svého. Projekt tedy pozastavilo a počká na lepší finanční situaci.
„Chystáme se šetřit i na údržbě města. Zatím jsme opravovali chodníky takříkajíc na zavolání, tedy snažili jsme se operativně řešit podněty občanů. V příštích měsících budeme opravovat především nejvíce poškozená místa. Zbytek bude muset počkat,“ řekl Raška. Naopak město se bude snažit ušetřit i na provozu úřadu, například na telefonech, služebních cestách, racionalizaci práce a pozastaví také některé opravy, jako například velké zasedací místnosti v budově B1 nebo podatelny na A1. Zavedením datových schránek dojde k úspoře peněz za poštovné.
Jednají o půjčce
Město v současné době jedná i se zástupci bank o půjčce. Tu nutně potřebuje na předfinancování projektů v rámci Investičního plánu rozvoje města. Děčín v jeho rámci získal od Evropské unie možnost čerpat více jak 680 milionů korun. Za ně bude mimo jiné postavena nová knihovna v místě bývalého Atlantiku, nový plavecký bazén ve venkovním areálu ve Starém Městě nebo dokončena rekonstrukce zámku a parku na Mariánské louce. Akce ale město musí zaplatit dopředu, a teprve po jejich dokončení dotaci dostane.
„Projekty v rámci investičního plánu rozvoje města jsou pro nás prioritou. Podobná šance se dlouho opakovat nebude a rozhodně ji nechceme zahodit. Věřím, že se s jednou z bank dohodneme a předfinancování zajistíme formou úvěru,“ věří Raška. Podle jeho odhadu se situace v příštím roce příliš nezlepší. Výběr daní a systém jejich přerozdělování státem přinese Děčínu zhruba stejnou částku jako letos.
S nedostatkem peněz se nepotýkají jenom velká města, ale i menší obce. Některé z nich ale zatím své plány nemusely rušit. Třeba v Merbolticích opravu cesty a odstranění dřevomorky ze zvonice už odložit nemůžou. „Cesta bude stát půl milionu, z toho tři sta tisíc je dotace od kraje. Také na zvonici jsme dostali přidáno, zlikvidovat dřevomorku a vybudovat tam odvzdušňovací kanál přijde na sto osm tisíc. Sedmdesát činí krajská dotace,“ uvedla starostka obce Hana Kučerová. Pokračují i Malšovičtí, kteří chtějí stavět rodinné domky. Těchlovičtí letos za více než milion korun opraví zdejší komunikaci.