S košíkem vypraného prádla připraveného k pověšení a s údivným pohledem do míst, kde věšák s prádelními šňůrami byl, ale už není. Právě takové nepříjemný šok zažívali nedávno nájemníci paneláku s číslem popisným 89 v Obloukové ulici na děčínském Starém Městě.

„Rychlé zmizení nosníků na prádelní šňůry před domem v nás nejdříve vzbudilo podezření, že to tady likviduje nějaká parta sběračů kovů. Pak jsme se ale dozvěděli, že to nařídil magistrát,“ popsala událost Jitka Bžunková.

Nejen věšáky zmizí i jinde

Fakt, že nešlo o svévolnou likvidaci tamní vybavenosti, potvrdil vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček. „Z děčínských sídlišť o některých dalších míst necháváme postupně odstraňovat nejen známá klepadla na koberce, ale také věšáky na prádlo a další kovové prvky, které sloužily třeba dětem na hraní. Jde většinou o vybavenost, kterou lidé už přestali využívat,“ tvrdil Martinček.

Pracovníci firmy se měli řídit určitými zásadami.

„Objeli jsme město a v řadě míst podle šňůr i pověšeného prádla bylo zřejmé, že hlavně věšáky lidé dál používají. Měly je tam nechat dál, na tom jsme se domluvili,“ rozčilovala se Zdeňka Švirlochová z majetkového odboru města.

Firma pochybení přiznala

Nad zmizelými věšáky láteřili třeba i lidé ze Žerotínovy ulice.

„Bohužel, naši chlapi udělali chybu. Podobné nedopatření se nebude opakovat. Na druhou stranu tam byly konstrukce, které už měly opotřebované a dost nebezpečné úchyty na šňůry,“ vysvětlil Zbyšek Stružínský, šéf demontážní party.

Město za odstraňování kovových prvků nic platit nebude. Firma si ale ponechá peníze získané prodejem železa. Lidé z postižených míst si proto myslí, že chlapi odřežou všechno, co je ze železa.

„Nechceme si počínat jako nějaká likvidační četa. V Obloukovce jsme třeba odstraňovali i ostnatý drát, který by někomu mohl způsobit zranění. Navíc jsme navrhli, že za ty nedopatřením uřezané věšáky postavíme jiné,“ bránil se Stružínský.

Město vyjde lidem vstříc

Do Obloukové ulice se staré držáky na prádelní šňůry nevrátí. Město tam ale nechá zbudovat nové.

„Chceme, aby sídliště a další zástavbu na městských pozemcích nehyzdila torza nejrůznějších konstrukcí, které už většinou přestaly sloužit svému účelu. Ty, které jsou ještě v trošku přijatelném stavu a lidé projeví zájem, aby tam zůstaly, tak odstraňovat nebudeme. V dalších případech tam podle domluvy necháme nainstalovat nové s předpokladem, že se o jejich následnou údržbu budou starat samotní obyvatelé sídlišť,“ poznamenal Tomáš Martinček.