Zda čtyřlístek zalitý v pryskyřici přinese zítra děčínským prvoligovým basketbalistům štěstí v zápase prvního kola play off Mattoni NBL není jasné. Co jasné ale je, že sedm milionů, jež do basketu letos investovalo město Děčín, nejsou penězi, jež končí v černé díře neúspěšného sportu.

„Čtyřlístek jsme našli před halou v době prvního výkopu při přestavbě a dalším talismanem je klíč. Snad nám pomůžou k úspěchu a ke štěstí,“ přál si generální manažer děčínského basketbalového klubu Pavel Stara.

Tým je už několik let úspěšným, naposledy loni postoupil přes liberecké Kondory do semifinále. Až tady ho zastavili basketbalisté A plus ŽS Brno.

Letošní úspěch by si mohli vychutnat nejen sami hráči a celý realizační tým, ale i ti, kteří nespokojeně poukazovali na to, že je basket ze strany města podporován výrazněji než jiné sporty.

„V Děčíně jsou i jiné sporty, které potřebují peníze,“ řekl před časem opoziční sociálnědemokra­tický zastupitel Pavel Sinko. Míní, že by bylo třeba více podporovat i ostatní sportovce. Podle děčínského primátora Vladislava Rašky, jenž sám kdysi vrcholově basketbal hrál, je otázkou, jaký by byl přínos z pohledu prezentace města, pokud by peníze město rozdělilo mezi všechny potřebné.

Miliony z radnice vytrhly basketbalistům doslova trn z paty. Ztratili totiž jednoho z hlavních sponzorů, který pro klub zajišťoval až osmdesát procent příjmů.

„To byla rána, kdy se vážně řešilo, jestli budeme schopni nejvyšší soutěž udržet. V Děčíně prostě není firma, která by převzala roli SČE,“ vysvětlil Stara. Peníze z města tak klub zachránily a lidé se mohou těšit na dnešní zápas play off.

Série s Pardubicemi bude pro Děčín velice těžká i dost pikantní, v dresu hostů totiž nastupují hned tři bývalí Děčíňáci v čele se skvělým Sandersem, následováni Gammou a Williamsem.

“My se nikoho nebojíme, naopak se na sérii velmi těšíme. Play off je vyvrcholení a svátek celé sezony. Ze soupeře se netěšíme na nikoho, to musí jít ve vyřazovacích bojích stranou. Chceme totiž vyhrát,“ vyzařovala z generálního mananažera odhodlanost.

Hráči se na zápas připravují zcela jinak než na utkání základní části.

„Play off je vlastně jiná soutěž a každý duel je nesmírně důležitý pro vývoj série. Hlavní změna v přípravě je v tom, že se daleko podrobněji připravujeme na jednotlivé hráče soupeře. Dbáme také samozřejmě na to, aby byl tým v co nejlepší psychické pohodě a bojovné náladě,“ řekl Stara. Jak? To neprozradí, nemůže prý vynést všechno z děčínské basketbalové kuchyně.

Zítra je nejprve na programu dopolední střelecký trénink, pak jde vedení spolu s hráči na společný oběd, který je lehký a většinou se sestává z těstovin a kuřecího masa.

„Po jídle chodí celý tým celkem pravidelně na společnou kávu,“ naznačil další program Stara. Poté se hráči odeberou do soukromí, kde se každý po svém soustředí.

„Někdo spí, někdo si čte, někdo poslouchá muziku,“ prozradil manažer. Dvě hodiny před úvodním rozskokem se pak celý tým schází v hale.

Předzápasový rituál hráči podle Stary nemají. Spíš se jen hecují. A potřebují vyhecovat i diváky.

„Moc je prosíme, aby přišli nejméně půl hodiny předem a dostali při rozcvičování do varu sebe i hráče. Je to také kvůli tomu, aby se dostali včas a v pořádku na svá místa.,“ uvedl manažer.

Každý fanoušek dostane zdarma bílé triko BK Děčín. „Máme zájem, aby se play off stalo svátkem, jako je tomu v jiných sportech a ve všech zemích,“ dodal Stara.

„To jsem ani nevěděla, chci si teda sednout do první řady, přijdu brzy,“ těšila se dvaadvacetiletá Renata Weigelová. Musí fandit za celou rodinu. Její matka s manželem jsou totiž také vášnivými basketbalovými fanoušky a před několika měsíci si dokonce na děčínské palubovce řekli společné ano.

„Jsou ale s manželem na svatební cestě, o vývoji zápasu je budu informovat telefonicky,“ slíbila Renata. Dodala, že matce je určitě líto, že na prvním zápase nebude, ale i na dálku drží basketbalistům pal­ce.

Alice Klaubenschalková

Petr Bláha