Desítky soch umělců z největší sochařské komunity na světě z Tengenenge v Zimbabwe nebo vzácné originální šperky z několika zemí subsaharské Afriky ze sbírek afrikanistky Marie Imbrové. To vše budou moci od dnešního odpoledne vidět návštěvníci děčínského muzea. „Chceme Děčíňanům ukázat, jak poznávat Afriku, a že se jí nemusí bát,“ řekla autorka výstavy Marie Imbrová.

Na začátku výstavy je malý fotokoutek, kde se mohou návštěvníci vyfotit v pravých afrických kulisách, děti si dokonce budou moci nasadit při focení skutečnou masku z nitra černého kontinentu. Nechybí ani domorodé sedačky nebo barevná látková pokrývka stěny.

„V Africe obdivujeme hlavně krajinu. Proto je součástí expozice i výstava fotografií, například od děčínského rodáka Jana Hrbáčka, který velmi často jezdí do Botswany,“ popisuje další část výstavy afrického umění Imbrová.

Nový seriál Naše školka
Naše školka: Ve středu představíme děti z MŠ Rudolfova

Na výstavě jsou také k vidění obrazy zimbabwských malířů. Jedním z nich je Lazarus Takawira, jehož díla sbírá i britská královská rodina. Královna Alžběta II. dostala od Marie Imbrové po první Takawirově výstavě v Čechách katalog, za který poděkovala dopisem.

Výstavu, která bude přístupná během celého léta, bude možné navštívit také při tematických akcích věnovaných Africe. Tou nejbližší budou tuto sobotu Africké trhy na nádvoří muzea.

„Na trzích bude znít africká hudba, budou na nich stánky s africkým textilem a chybět samozřejmě nemůže ani africké jídlo a čerstvé ovoce,“ popsala nabídku trhů Marie Imbrová, která má s černým kontinentem bohaté zkušenosti. Dlouhé roky žila a pracovala v Keni a Zimbabwe jako česká diplomatka.

Součástí trhů bude také módní přehlídka nebo tombola, jejíž výtěžek poputuje na podporu zimbabwských umělců. Večer je na programu také živá hudba a v rámci africké muzejní noci komentované prohlídky výstavy afrického umění a šperků.

Nové vydání Týdeníku Děčínsko
Nový Týdeník Děčínsko: O milovaném pivu i radostech a strastech hasičů

„Každé léto bychom rádi měli téma, které lidi v regionu občerství. Muzeum by podle mě nemělo opakovat staré projekty jen proto, že nemá jiný nápad,“ vysvětlil ředitel oblastního muzea Vlastimil Pažourek, proč se do pořádání Afrického léta pustili.

Na myšlenku dát dohromady takto rozsáhlý projekt je přivedlo pátrání po podmokelském rodákovi Ignáci Arnožovi, který se stal v zimbabwském Bulawayu misionářem a biskupem.

V následujících měsících chystá muzeum řadu akcí, které mají společnou právě Afriku. Příští týden ve čtvrtek se například uskuteční přednáška ředitele děčínské zemědělské školy a velkého znalce sukulentů Libora Kunteho o Madagaskaru, v létě proběhnou workshopy s africkou tematikou. Připravené jsou i komentované prohlídky hlavní výstavy zaměřené na školáky.

Ilustrační foto
Muže v Ludvíkovicích zavalila motorka, nebylo mu pomoci