Více než padesát staveb, železobetonových zídek i mobilních hrazení či jejich kombinace by mělo v době povodní zabránit velké vodě, aby v Děčíně napáchala škody jako v roce 2002. Protipo­vodňová opatření by se mohla začít stavět už příští rok.

Stavby ochrání levý i pravý břeh. „Na levém břehu to bude podjezd Pětimostí, sportovní areály na levém břehu Jílovského potoka a kruhový objezd u Mototechny s ochranou až na dvacetiletou vodu. Na druhé straně Labe pak území na levém břehu Ploučnice od jezu po plavecký stadion na stoletou vodu a na pravém břehu Ploučnice od jezu po areál polikliniky na padesátiletou vodu, vyjmenoval ředitel Povodí Labe Václav Jirásek.

Chráněné nebude území, kde dříve bylo koupaliště a které v roce 2002 zcela zdevastovala velká voda. „Po zhodnocení nákladů protipovodňové ochrany, konfliktního střetu s archeologicky cenným územím a přínosů ve vztahu k cílům užívání území byla z celého konceptu protipovodňové ochrany vyřazena lokalita bývalého městského koupaliště v prostoru Mariánské louky,“ upozornil Jirásek. Pod zámkem už koupaliště není, buduje se tu rozsáhlý park.

Výstavba protipovodňových opatření vyjde na zhruba 330 milionů korun. „Z pětadevadesáti procent bude hrazena z dotace programu Podpora prevence před povodněmi II. Zbylých pět procent uhradí město, krajský úřad a Povodí Labe,“ řekl ředitel Jirásek. Doplnil, že akci již eviduje správce programu, tedy ministerstvo zemědělství.

#nahled|https://g.denik.cz/8/34/dc_povoden_zabrany_prava_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/8/34/dc_povoden_zabrany_prava.jpg|Protipovodňová opatření na pravém břehu Labe v Děčíně.#

Město s investicí počítá. „Ale vzhledem k tomu, že chceme rozšiřovat plavecký areál, musíme tuto stavbu dát do souladu právě s výstavbou protipovodňových opatření,“ upozornil děčínský primátor Vladislav Raška. Dodal, že protipovodňová opatření, i když vyjdou na stovky milionů, jsou pro Děčín nutné. „A to vzhledem ke zkušenostem z minulých povodní, které napáchaly lidem na jejich majetku obrovské škody,“ řekl Raška.

#nahled|https://g.denik.cz/8/34/dc_povoden_zabrany_leva_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/8/34/dc_povoden_zabrany_leva.jpg|Protipovodňová opatření na levém břehu Labe v Děčíně.#

S tím lidé souhlasí, především ti, kteří bydlí v územích, jež stoletá voda v roce 2002 zasáhla. „Sice už máme dům v pořádku, následky povodně jsme odstranili, ale vždycky, když začne voda stoupat, máme strach,“ uvedla Lenka Haršányová, jež v době povodní žila s rodiči v rodinném domu na břehu Labe na Starém Městě. „Byla to hrůza, třetinu domu jsme měli pod vodou, vyplavené sklepy a v bytech v prvním patře domu bylo asi třicet čísel vody, tudíž všechen nábytek stejně zničený,“ vzpomněla na tehdejší srpnovou povodeň Lenka Haršányová.

V ROCE 2002 v Děčíně a jeho okolí bylo zaplaveno území, kde žije asi 1600 obyvatel. Voda dosáhla výšky dvanácti metrů pětatřiceti centimetrů Zoufalí lidé museli opustit své domovy s nejnutnějšími osobními věcmi. Zatopeno bylo Staré Město, pobřežní komunikace a také oblasti podél Jílovského potoka a Ploučnice. Pod vodou byl Kaufland, Plus, Hypernova. Škody dosáhly výše více než dvě stovky milionů korun. „Město získalo z pojištění, darů, od státu a kraje zhruba stopadesát milionů na pokrytí těchto škod,“ vyčíslil primátor Raška.