Krátká ulice, Masarykovo náměstí, Boletice, ubytovna u Vojanovky, Loubí. Tady všude –  a nejen tady –   bydlí v Děčíně sociálně slabí obyvatelé. Obyvatelé města se poslední dobou bojí, aby jejich počet nerostl. Podle některých lidí je radnice do města stěhuje schválně, aby Děčínu neklesal počet obyvatel.

Takové spekulace ale vedení města odmítá.

„Město v žádném případě nechce, aby se ve městě zvyšoval počet obyvatel závislých na sociálních dávkách. Stěhování lidí do města nemůžeme nijak ovlivnit. Naopak se snažíme jednat s majiteli domů, aby takový typ nájemníků nevyhledávali," uvedl děčínský primátor František Pelant.

Lidé tomu ale moc nevěří. Například v Plavební ulici probíhá nyní rekonstrukce ubytovny, kam se mají údajně stěhovat noví sociálně slabí obyvatelé. O tom ale vedení města nic neví. A i kdyby vědělo, těžko tomu může zabránit. Nemá totiž oporu v legislativě.

„Pro města a obce je velmi obtížné situaci kolem nepřizpůsobivých řešit. Pokud se nezmění zákony, nemůžeme dělat téměř nic. Proto je třeba apelovat na naše zákonodárce, aby změnili legislativu," uvedl Pelant.

Děčín a další města, kterých se takové problémy dotýkají, tak mají svázané ruce. Mohou se maximálně snažit komunikovat s majiteli domů či ubytoven a také problémové lokality monitorovat městskou policií. Což také dělají.

„V některých oblastech se situace zlepšuje. Například 
v Krátké ulici koupil jeden 
z domů nový majitel, který tam dělá rekonstrukci. Pokud 
s námi majitel komunikuje 
a není mu jedno, co se děje, tak to vítám," říká ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.  V klidu je podle něj i situace v Loubí. Sem se přestěhovalo několik sociálně slabých rodin z Teplické ulice.

„Nemám tam odtud jediné hlášení," říká Horák.

Poněkud složitější je situace v bytovém domě na Masarykově náměstí. 

Na Masarykově náměstí občas strážníci stížnosti lidí řeší, působí tu také asistenti prevence kriminality. Situace ale není v této lokalitě podle ředitele strážníků nijak dramatická.

Obyvatel ubývá

Děčín poslední dobou čelí poklesu počtu obyvatel. I proto se množí spekulace, že se město snaží počet obyvatel zvýšit. Vedení města ale oponuje, že příchod sociálně slabých není pro město žádnou výhodou.

„Mnozí z těchto nově příchozích zde nemají ani se nehlásí k trvalému pobytu. Počet obyvatel se tedy nezvyšuje. Naopak přibývají náklady například na úklid okolí domů, na svoz odpadu, zvyšují se stížnosti občanů žijících v jejich těsné blízkosti, a to vyžaduje častější výjezdy strážníků městské policie," říká Pelant s tím, že v Děčíně dochází již dlouhodobě k poklesu obyvatel průměrně o 200 lidí ročně. To není příjemné pro městskou kasu, které klesají příjmy z daní.

„Kvůli nově zavedenému koeficientu postupných přechodů, který upravuje rozdělování peněz obcím, by neměl být pokles příjmů města zásadnější," tvrdí ale primátor.

Na to, že Děčínu ubývají obyvatelé, upozornil Děčínský deník letos v únoru. Z údajů statistiků vyplynulo, že počet obyvatel Děčína klesl pod hranici padesáti tisíc lidí. 
Jednou z hlavních příčin odchodu lidí z Děčína je nedostatek práce, čehož si je radnice dobře vědoma.

„Snažíme se, aby prostředí ve městě bylo k jeho obyvatelům přátelské. Hledáme nové investory, abychom zvýšili trh práce," uvedla v únoru mluvčí města Markéta Lakomá. Děčín měl k poslednímu dni loňského roku 49 787 obyvatel.  Děčín ale spadl pod padesátitisícovou hranici již na počátku loňského roku, kdy ve městě žilo 49 880 lidí. Za rok tak ubylo dalších 93 lidí.