O další domy by se měly v Děčíně v brzké době rozšířit zóny, do kterých není možné posílat některé sociální dávky. Dosavadní zákaz na dvou místech si totiž radnice pochvaluje.

Nová stopka pro výplaty dávek na bydlení by měla zasáhnout hned několik čtvrtí v Děčíně. „Půjde o několik panelových domů v Boleticích a další objekty na Starém Městě nebo v Podmoklech,“ uvedla děčínská primátorka Marie Blažková. Které konkrétní domy se dostanou na seznam, ale radnice prozatím říct nechce.

Například v Boleticích je několik panelových domů, na jejichž obyvatele si sousedé často stěžují. Nelíbí se jim především hluk dlouho do noci a nepořádek v okolí domů. „Vzhledem k tomu, že řada měst v okolí připravuje obdobné kroky a chce omezit migraci obyvatel z problematických míst, musíme reagovat a počet lokalit, kde se vyplácení jedné z dávek na bydlení omezí, rozšířit,“ vysvětlila primátorka, proč chce děčínská radnice zóny bez možnosti výplaty dávek na bydlení rozšířit.

K podobnému kroku se chystají také ve Varnsdorfu, kde doposud platí zákaz v některých domech na Žitavské a Kovářské ulici, tedy ve vyhlášených vyloučených lokalitách. „Ve středu budeme na radě města projednávat rozšíření do některých domů v Hrnčířské ulici. Konečné rozhodnutí ale není na nás jako samosprávě, ale na tajemníkovi úřadu,“ přiblížil další postup varnsdorfský místostarosta Josef Hambálek.

Podle jeho názoru je na hlubší hodnocení dosavadního zákazu výplaty některých dávek ve dvou lokalitách ještě brzy, protože platí teprve od loňského podzimu.

Přesto je podle Hambálka možné vidět částečný dopad zákazu už nyní. Majitelé přibližně 120 bytů v Kovářské a Žitavské ulici se totiž rozhodli tyto byty v dražbě prodat. Dražba první části bytů se bude konat už příští týden.

Děčínská radnice hodnotí zavedení bezdoplatkových zón kladně. Opatření dosud zahrnovalo dva domy, a sice nájemní dům v ulici Krátká a problematický objekt na Starém Městě. V případě Krátké ulice vydání opatření zafungovalo rychle a majitel domu pronajímání bytů ukončil. Řešení problémů s domem v ulici Zelená bude však dlouhodobější záležitostí.

„Tyto domy v nově připravovaném opatření samozřejmě zůstanou a doplní je další objekty,“ upřesnila primátorka.

Rozšíření bezdoplatkových zón na celé město nezvažuje ani Varnsdorf, ani Děčín. Plošné omezení vyplácení dávek na bydlení by totiž mohlo mít dopad i na slušné lidi.

„Musíme počítat i s případy, kdy se v rámci města stěhuje do jiného bytu například senior, který pobírá dávku na bydlení a při stěhování by o ni přišel. Stejný příklad může být matka samoživitelka na mateřské. V obou případech půjde o bezproblémové obyvatele, kteří v Děčíně žijí řadu let, a to rozhodně není cílová skupina, na kterou chceme působit,“ dodala primátorka Blažková s tím, že město se chce zaměřit na nežádoucí migraci.

Vyčlenit místa, na která nebude možné posílat dávky spojené s bydlením, chce také Krásná Lípa. Ta postoupila svou žádost rumburské radnici, na jejíž vyjádření nyní čeká.