„Poté, co dáme dohromady školní areál v Bynově, přijde na řadu základní škola v Boleticích. Tam potřebujeme udělat zateplení, školní sportoviště nebo oplocení,“ vyjmenoval děčínský primátor Jiří Anděl (ANO), co čeká boletickou školu v příštích měsících. Město už vyhlásilo tendr na zateplení školy, které by podle odhadů mělo vyjití na necelých padesát milionů korun. Kromě samotného zateplení je součástí zakázky také rekonstrukce zpevněných povrchů.

Zdroj: DeníkS opravou boletické školy počítá letošní městský rozpočet. Nebo alespoň s její částí, celková rekonstrukce je totiž rozdělena do tří etap mezi roky 2021 až 2023. „U školních areálů je jedna zásadní nevýhoda – práce zde mohou probíhat jen o prázdninách. Přestože nyní byly školy bez žáků, tak zavřené nebyly. Fungovaly tam školky nebo učebny pro distanční výuku. Takže si nemůžete dovolit tam pustit třeba na rok řemeslníky,“ vysvětlil Anděl, proč se oprava protáhne do tří let.

Kromě zateplení by si také žáci měli užívat nového sportoviště. V areálu školy je totiž velké fotbalové hřiště s oválem a přilehlou sprinterskou dráhou. „Jsem rád, že zmodernizujeme další sportoviště ve městě. Na jeho obnovu jsme požádali u Národní sportovní agentury o dotaci, náklady by měly dosáhnout 24 milionů korun,“ řekl náměstek primátora pro školství a sport Martin Pošta (VPD). O tom, zda se boletické sportoviště otevře veřejnosti, jako je tomu u některých jiných škol, se teprve bude jednat.

Po skončení rekonstrukce základní školy v Boleticích se radnice chce postupně pustit i do dalších pavilonových škol, které jsou převážně na sídlištích. To si vyžádá další stovky milionů korun. Jen oprava bynovské a boletické školy včetně jejich sportovišť vyjdou na přibližně 150 milionů korun, které se částečně podařilo uhradit díky získaným dotacím. Na opravu ale ještě budou čekat například školy na Starém Městě, v Želenicích nebo ve Vojanově ulici.

„Hodně energeticky náročná je škola ve Vojanově ulici, která byla nešťastně navržená a má nevytápěné spojovací krčky. Na druhou stranu je dobře vybavená a umístěná. Na tu se také dostane, ale musíme postupně,“ uvedl primátor s tím, že oproti dřívějším zvyklostem chce magistrát opravit vždy jednu školu celou a pak se pustit do další. Dohromady má Děčín jedenáct základních škol, některé z nich mají ještě pobočky. To platí například tu pro ve Vojanově ulici, která má odloučené pracoviště na Jalůvčí.

Do oprav škol se pouští i další města. Například ve Varnsdorfu dokončují rekonstrukci školy v Karlově ulici za téměř 15 milionů korun a chystají přístavbu školského zařízení ve Východní ulici. Přibližně 35 milionů pak vyjde přístavba a částečná rekonstrukce školy v Krásné Lípě.