Stačí mírné ochlazení a především v okrajových částech Děčína se začnou linout různě tmavé sloupce dýmu. Společně s automobilovou dopravou to je jeden z důvodů, proč město patří k metropolím nejvíce znečištěným drobným polétavým prachem v ČR. Radnice se nyní rozhodla přispět lidem na nové kotle.

Jedním z míst, kde si pravidelně lidé stěžují na čoudící komíny, je Bynov, kde stojí mezi paneláky řada rodinných domků. „Nejhorší to je ráno, když roztápí kotle, to kolikrát nemůžeme ani vyvětrat,“ řekl Pavel z Bynova.

Možná by se i jemu mohlo brzy ulevit. Ty nejstarší kotle nebude možné v brzké budoucnosti používat. Aby si lidé mohli co nejdříve pořídit modernější zařízení s vyšší účinností, rozhodl se Děčín darovat jim 10 tisíc korun na každý kotel. „Cílem této podpory je zlepšení stavu ovzduší na území města Děčína,“ podotkl primátor Jaroslav Hrouda s tím, že město rádo podpoří ty obyvatele, kteří se v něm snaží zlepšit životní podmínky.

Ben Cristovao vystoupí na Labefestu.
TIP NA VÍKEND: Festival Labefest bude plný hvězd

Druhou zvažovanou možností byla forma půjčky, k té se rozhodli například v nedalekém Ústí nad Labem. Tam město půjčí na ekologické vytápění až 200 tisíc korun. „Kvůli menší administrativní zátěži se město rozhodlo zvolit formu peněžitého daru, nikoliv půjčky či dotace,“ vysvětlil mluvčí magistrátu Luděk Stínil.

Podmínkou pro obdržení peněz je získání kotlíkové dotace od kraje. Dotyčný také nesmí být dlužníkem města a svou žádost pošle nejpozději do konce května.

Desetitisícový dar se nevztahuje pouze na třetí výzvu kotlíkové dotace. Vedení Děčína počítá s tím, že jej bude možné získat i ve čtvrtém kole poté, co jej Ústecký kraj vyhlásí.

Podle World Air Quality Index je Děčín dvanáctým nejvíce zaprášeným městem v České republice. Před sebou nechal především města z Moravskoslezského kraje, jako je Ostrava, Karviná, Frýdek – Místek nebo Třinec. Loni v Děčíně dosáhla průměrná hodnota polétavého prachu 23 mikrogramů na metr krychlový.

V lednu a v únoru, kdy se nejvíce topí, průměrné denní hodnoty šplhaly ke 40 mikrogramům. Průměrné hodnoty za 24 hodin by přitom neměly podle zákona překročit 25 mikrogramů na kubický metr.

Psí závody v agility.
FOTO: Psí závodníci v Děčíně se utkali o Májový pohár

Kromě darů na pořízení nového vytápění se snaží Děčín podporovat také další oblasti týkající se životního prostředí. Velkým problémem jsou například domácí septiky, které často přetékají do luk nebo potoků. Týká se to hlavně těch částí města, kde se nevyplatí postavit kanalizaci.

Vedení Děčína se proto předloni rozhodlo podpořit výstavbu čistíren odpadních vod (ČOV) u rodinných domů. Jejich majitelé mohou získat až 80 tisíc korun na jejich pořízení. Dotace se netýká jen klasických ČOV, ale také těch kořenových napojených na tříkomorový septik. Ročně má na to Děčín vyčleněné dva miliony korun.