Podle primátora Děčína Jiřího Anděla byla veškerá protipovodňová opatření, která magistrát po zkušenosti s předešlými povodněmi nákladně vybudoval, krátká.

„Z normálně tenkých potůčků a říček se během krátké chvilky staly během soboty běsnící řeky, protékající vašimi domy, byty, podniky, zahradami, ale také devastující infrastrukturu města. Během několika hodin se staly cesty a ulice nesjízdnými, přišly o už tak nevalné povrchy, přestala téci pitná voda, na některých místech bylo třeba odpojit elektřinu,“ popsal situaci. „Nefunguje kanalizace, nesmírně nám opět vodní živel zkomplikoval naše cesty do práce, k našim blízkým… Dovolte, abych vyjádřil účast všem, které postihla tato živelná pohroma přímo, a také všem ostatním, kteří doufali, že po covidu se začneme vracet k normálnímu životu,“ doplnil.

Město nyní zajišťuje provizorní opravy, aby se lidé mohli dostat domů. „Finální povrchy komunikací se budou řešit později,“ podotkl mluvčí magistrátu Luděk Stínil.

Nejvíce poškozené jsou ve městě lokality Bělá a cesta do Dolního Žlebu. Pracuje se na úklidu vozovky od Bělé směrem na Jalůvčí, neprůjezdná je odbočka ke garážím. V Saské místy stále teče voda po silnici, ačkoli se čerpání vody zahájilo v sobotu večer. Jsou tam také nánosy bahna, stejně tak i v Oldřichovské. Sjízdnost se město snaží zajistit v Bynovské, kde je poničený nově opravený povrch a pracuje se tam na odstranění největších naplavenin. V Úbočí se pracuje na očistě komunikace, Děčín také zadal čištění viaduktů v majetku města, aby se nezaplavovaly. Škody město utrpělo i v dalších oblastech, ve Václavovské je ze silnice vytržený kus asfaltu, v Jiřího z Poděbrad se zřejmě propadla kanalizace a zatopené je přízemí budovy magistrátu.

Vedení města v tuto chvíli žádá, aby lidé na postižená místa nejezdili a nechodili si je fotit. „Jednak je to nebezpečné, některé komunikace či břehy jsou podemleté, jednak mohou překážet v práci těm, kteří se na úklidu podílejí, blokovat cestu hasičským autům a podobně,“ upozornil mluvčí Stínil.

Lidé postižení bleskovými záplavami si od města mohou vypůjčit vysoušeče, zajistí jim také vysokotlaké mytí. V pondělí magistrát zřídí krizovou linku pro obyvatele města, kam se budou moct obracet s dotazy.

Krajští hasiči evidovali do dnešního rána 150 událostí, které souvisely s vytrvalým deštěm v Ústeckém kraji. Nejvíce jich bylo na Děčínsku, a to přímo ve městě nebo v jeho okolí a Šluknovském výběžku. „Nejhorší situace je v Dolní Poustevně a Lobendavě, kde hasiči stále odčerpávají vodu ze skleních prostor, uklízejí vozovky a odstraňují spadlé stromy,“ uvedl mluvčí hasičů Milan Tabi.

Podle Českého hydrometeorologického ústavu na Lobendavě během víkendu napršelo téměř sto litrů vody na metr čtvereční.