Cesta do děčínské zoologické na Pastýřské stěně je pro mnoho lidí nepřekonatelná. Od Teplické ulice je to sice jen přibližně 400 metrů, je nutné ale překonat více než šedesátimetrové převýšení. To je problematické především pro starší lidi nebo rodiny s kočárky.

„Tlačit tam kočár, to je o život,“ přivítala na sociálních sítích zprávu o nové autobusové lince Eva Kašparová.

Poprvé by se mohla vyvézt do prudkého kopce na začátku července, kdy nová linka 216 vyjede. „Autobusy budou jezdit o prázdninách každý den včetně víkendů a svátků. V září budou jezdit o víkendech a státních svátcích, zkušební provoz bude ukončen na konci září, poté dojde k vyhodnocení,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Na novou linku mezi zoo a úpatím Dlouhé jízdy pod zámkem, která bude v provozu od 9 do 18.15 hodin, vyšle dopravní podnik nové mikrobusy, které nedávno pořídil. Přímo na zámek ale jezdit nebudou.

Děčín koupil pět nových mikrobusů na CNG.
Nové mikrobusy by mohly propojit zámek se zoo

„Dlouhá jízda je v havarijním stavu, proto zatím není možné zajet až na nádvoří zámku, statik nám to nepovolil. Výhledově samozřejmě počítáme s tím, že linka povede až na nádvoří zámku,“ vysvětlil primátor Jaroslav Hrouda s tím, že nová linka má podpořit turistický ruch ve městě a také zklidnit osobní dopravu v lokalitě u zoologické zahrady.

Linka povede od hlavního vlakového nádraží k zoologické zahradě, následně zpět do Podmokel, na Masarykovo náměstí, Myslbekovu, Zámecké náměstí a zpět k zahradě. Kvůli lince vzniknou také dvě nové zastávky, a to přímo na parkovišti u zoo a také na parkovišti u kruhového objezdu pod Mototechnou. Tři měsíce provozu by městskou kasu měly vyjít na 240 tisíc korun.

Zastávka pro školu

Další místo ve městě se pak dočká autobusů v září. Linka by měla vést z autobusového nádraží přes ulici 28. října a točnu v Březinách do březinského sídliště. Tam vznikne také nová autobusová zastávka. „Požadavek na linku vzešel od základní školy v Březinách a měli by ji využívat především její žáci,“ uvedl mluvčí magistrátu Luděk Stínil s tím, že kvůli nové zastávce na sídlišti neubudou parkovací místa. Právě toho se Březinští se zavedením autobusů do sídliště nejvíce báli.

Městské slavnosti ve Varnsdorfu.
FOTO: Varnsdorf rozparádil Ben Cristovao, slavnosti nezastavila ani průtrž

Na nedostupnost autobusové dopravy si ale lidé stěžují i na jiných místech v Děčíně, například v horní části sídliště v Bynově. Z nejbližší zastávky je to například do ulice Na Vyhlídce téměř kilometr do prudkého kopce. O tom, že by i sem mohly zajíždět autobusy, se mluví desítky let. Problémy byly jak s velkými autobusy, které se do sídlištních ulic nevešly, tak s pozemky pro zastávku a točnu. Řešením se zabývalo také studio re:architekti, které pro město nedávno zpracovalo studii revitalizace bynovského sídliště.