Zhruba čtyři tisíce korun za každou službu. Právě takové částky na zajištění stomatologických pohotovostí o sobotách, nedělích a svátcích vydával v loňském roce ze svého rozpočtu Děčín. Celková úhrada dosáhla výše pět set třináct tisíc korun a s výdaji v přibližné stejné výši počítá město i letos.

„Jsou to finanční prostředky, které bychom mohli využít třeba na úpravy nějakého dětského hřiště a nebo i na jiné účely. Pak by tahle služba ale přestala fungovat a mnoha lidem bychom ztrpčili život. To nechceme dopustit,“ uvedl primátor Děčína Vladislav Raška.

V Ústeckém kraji jsou totiž pouze dvě stomatologické pohotovosti. Ta druhá je až v Mostě. Vydat se tam a jet z Děčína třeba autem zhruba sedmdesát kilometrů s akutní bolestí zubů by nebylo zrovna příjemnou cestou. Proto chce Děčín zubní pohotovost i nadále zachovat a podílet se na její úhradě. Ve svých ordinacích akutní péči poskytují nejen stomatologové v Děčíně, ale občas i lékaři v Jílovém, Benešově nad Ploučnicí a České Kamenici.

„Díky vstřícnosti tamních zastupitelů se tato města také finančně podílela na úhradách zajišťované péče. Jílovská a benešovská radnice daly po dvaceti tisících, příspěvek České Kamenice činil třicet tisíc korun,“ poznamenal náměstek děčínského primátora Miroslav Samler.

Do systému víkendových a svátečních pohotovostí se v regionu zapojilo přes dvacet stomatologů.

„Myslím, že v poslední době už začíná ubývat případů, kdy lidé potřebují ošetřit chrup a místo toho, aby si zašli za svým lékařem ve šidní den běžných ordinačních hodinách, tak zákrok odkládali právě třeba až na víkendovou pohotovost. Možná v tomhle směru sehrály svoji roli i regulační poplatky,“ popsala své zkušenosti zubní lékařka Renata Bolfíková. Připomněla, že když má službu, akutní pomoc v její ordinaci v děčínské městské části Letná vedle místních lidí často vyhledávají i pacienti ze Šluknovska, ale i Litoměřicka, Českolipska a velkou měrou také obyvatelé Ústí nad Labem.

„To je právě to, co se mi zrovna dvakrát nezamlouvá,“ reagoval děčínský stomatolog Zdeněk Janda. „Samozřejmě ošetřím každého, kdo do mé ordinace během pohotovosti přijde. Ty zákroky mám zaplacené, takže svým způsobem by mi mělo být celkem jedno, odkud kdo přijde nebo přijede. Ale nelíbí se mi, že Děčín ze svého rozpočtu vlastně sponzoruje právě Ústí nad Labem. Vadí to nejen mně, ale i většině dalších kolegů,“ rozčiloval se děčínský zubař.

Domnívá se, že je to především ostuda krajského města, když nedokáže pohotovostní službu zajistit z vlastních prostředků a Ústečané jsou odkázáni na péči v Děčíně. Svědomí by podle stomatologa Jandy měla zpytovat i sociálnědemo­kratická krajská samospráva. Na úhradu poplatků vynaloží Ústecký kraj desítky milionů korun, ale zubní pohotovost nechá platit z městských peněz. Jako v případě Děčína.

Podle některých představ by stomatologickou pohotovost mohly zajišťovat ve vyhrazených prostorách nemocnice patřící do sítě akciové společnosti Krajská zdravotní. U stomatologů na Děčínsku by se ale naplnění takové vize s příliš velkou podporou zrovna nesetkávalo.

„Proto teď držíme služby ve svých ordinacích, protože jsme zvyklí na tu vybavenost, kterou dobře známe. Kdyby se mělo v nějaké nemocniční stomatologické ordinaci střídat několik desítek lékařů, určitě by to nebylo nic prospěšného . Co se týče péče o svěřený inventář, jeden by spoléhal na druhého. Nevidím v tom nic dobrého. Do takové pohotovosti bych asi nešel,“ dával jasně najevo Zdeněk Janda.

Praktickou zkušenost s fungováním takové péče v Karlových Varech má lékař Lukáš Milič.

„Bylo tam na první pohled zřejmé, že se o tu ordinaci skutečně nikdo nestaral. Nefungoval tam rentgen a věčně bylo něco rozbitého. Setkával jsem se s nedostatkem rukavic a chyběl i další materiál. Jedna takováhle zkušenost mi stačila a už bych ji nechtěl opakovat. Zavedení podobného systému v Děčíně bych proto vůbec nedoporučoval,“ vzkázal českokamenický stomatolog.