Velké sportoviště mají dnes k dispozici žáci u každé velké školy. Například v Bynově, na Vrchlického ulici nebo na Kamenické. Zavítat na ně mohou nově i ostatní lidé.

„Když budou děti sportovat, je to mnohem lepší, než aby se někde poflakovaly. Jsem rád, že se to podařilo s řediteli škol domluvit. Když už město tento majetek má, je dobré, aby jej využívalo co nejvíce lidí,“ řekl děčínský radní Jakub Houška, který má na radnici na starosti sport.

„Současně bych rád všechny uživatele hřišť požádal, aby se na nich chovali slušně, nedělali nepořádek a neničili vybavení,“ dodal.

Ve všední dny jsou školní hřiště otevřena v odpoledních a večerních hodinách, o víkendech víceméně celý den. Výjimkou je základní škola na Starém Městě, kde je potřeba se předem domluvit na vyzvednutí klíčů.

Dříve bylo jediným otevřeným sportovištěm to na Vrchlického ulici. „Ale dokázali jsme se tam domluvit. Určitě pro nás bude dobré, pokud budeme mít víc možností, kde si přes léto zahrát,“ prohlásil spokojeně Jaroslav, který dlouhé roky hraje futsal.

Některé hrací plochy si smluvně pronajímají od jara do podzimu party sportovců, ty by tak měly při jejich využívání mít přednost. S dohledem nad pořádkem na hřištích, která jsou často nově zrekonstruovaná, budou dohlížet strážníci.

Ti se dočasně postarají o otvírání a zavírání areálů. V budoucnu by to měli mít na starosti správci, které si školy najmou. S jejich výběrem by mohlo pomoci Středisko městských služeb, které doporučí vhodné adepty.

„Město by mělo školám na platy správců přispět,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Tréninky se sportovci

Houška by ale nerad skončil pouhým otevřením hřišť veřejnosti. „Chtěl bych to posunout ještě dál. Třeba veřejnými tréninky se sportovními osobnostmi z Děčína. To by mohlo přilákat ke sportování další lidi,“ přiblížil plány do budoucna děčínský radní.

Ne všude jsou školní sportoviště volně přístupná veřejnosti. Například ve Varnsdorfu si mohou lidé jít protáhnout tělo pouze na jedno místo. „Volně přístupné je hřiště u sportovní haly, ostatní školní hřiště si je možné po domluvě s vedením školy pronajmout,“ přiblížil mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký. U sportovní haly je k dispozici tráva, plocha pro basketbal nebo multifunkční část s umělým povrchem, kde je možné hrát fotbal, házenou nebo futsal.

Uzavřené hřiště mají také u školy v Krásné Lípě. Město ale ví, že tam lidé i přesto chodí a toleruje jim to, pokud se tam chovají slušně.

„Volně přístupné je hřiště u T-Klubu, kde je velká travnatá plocha a místo na streetball a workout. V klubu je navíc zázemí v podobě toalet nebo tekoucí vody,“ popsal starosta Krásné Lípy Jan Kolář. Tento areál je mimo centrum města nad sídlištěm.