Letos slaví Sokol dvojí významné výročí. Uplynulo 150 let od jeho založení a zároveň 180 let od narození jeho zakladatele Miroslava Tyrše. A jeho pomník stojící pod děčínským zámkem nechal před sokolským sletem magistrát opravit. Jenže rekonstrukce se příliš nepovedla.

Sloupky, na kterých visí řetěz, se kvůli nekvalitní práci dodavatelské firmy skácely krátce po dokončení oprav při sokolském sletu. Byly totiž ukotveny jen několikacentimetrovou vrstvou malty.

„Tohle je vyjádření úcty k tak významnému rodákovi, jakým je Miroslav Tyrš? Takhle odfláklou práci jsem ještě neviděla," rozčilovala se při sobotním krajském sletu sokolů nad popadanými sloupky Šárka Markvartová.

Kromě popadaných sloupků s řetězy se účastníkům sokolského sletu nelíbilo ani černé obložení původně pískovcového soklu pod sochou Miroslava Tyrše.

„Vždyť to vypadá jako vchod do nějakého krematoria nebo na hřbitov. Ten černý kámen se sem příliš nehodí. Přeci stačilo jen opískovat pískovec a podstavec mohl být jako nový," zamyslela se na opraveným Tyršovým pomníkem asi padesátiletá sokolka.

Celou rekonstrukci měla na starosti děčínská firma Hit flora, se kterou magistrát již začal jednat o nápravě.

„Firma se nám omlouvala a vše napraví na vlastní náklady v rámci reklamačního řízení. Po opravení sloupků ještě umístíme k památníků květinovou výzdobu," uvedl děčínský primátor František Pelant.

Dodavatelská firma Hit flora se za nic neschovává a přiznává svou vinu. Sloupky by se na své místo měly vrátit v co nejkratší době.

„Jsem opravdu naštvaný, protože je to pro nás ostuda. Naivně jsme si mysleli, že to v zemi držet bude. Momentálně se radíme s dodavatelem, jak sloupky pevně usadit. A ve chvíli, kdy bude jasno, je opravíme," říká Břetislav Hons z Hit flory.

Tyršova socha vznikla v roce 1926 a je odlitkem díla Ladislava Šalamouna, které původně stálo v areálu pražského Tyršova domu. V průběhu desetiletí putovala zámeckým areálem, až našla své místo v severní zahradě.