Téměř čtyři měsíce se budou muset lidé v Děčíně obejít bez krytého plaveckého bazénu. Kvůli opravě střechy se totiž aquapark za několik dní uzavře. Venkovní areál bude fungovat normálně.

Čtyři měsíce

O tom, že je třeba shnilou střechu opravit kvůli špatné izolaci, mluví děčínský magistrát již několik měsíců. Teď už je jasné, jak oprava proběhne: Během následujících dní bude podepsána smlouva s firmou SKIP z Děčína, která vyhrála výběrové řízení. Poté se začne do plaveckého areálu navážet materiál – a následně začne oprava.

„Chceme, aby byl aquapark otevřen co nejdéle.  A to ještě 
i ve dnech, kdy dojde k navážení materiálu," říká ředitel Děčínské sportovní, která aquapark spravuje Igor Bayer.

Konkrétní den uzavření ale ještě není znám. Oprava ale potrvá déle, než se čekalo: Místo dvou měsíců čtyři.

„Pokud to jen trochu půjde, solárium, sauna i masáže budou během opravy otevřeny," dodává Bayer s tím, že finanční ztrátu kvůli uzavření odhaduje na 2,5 milionu korun.

Deset milionů

Byť bude oprava shnilé střechy náročnější, cena zakázky je nakonec nižší, než město počítalo. I s daní za ni zaplatí magistrát něco přes deset milionů korun; původně se přitom počítalo s částkou přes patnáct milionů.

„Výrazně ušetříme, je to pod předpokládanou cenou," říká náměstek děčínského primátora Pavel Sinko. Podle něj je potřeba udělat kompletně novou izolaci, ovšem lépe než minule.

„Izolace by měla mít dvacet pět centimetrů, ale místy je ta tloušťka mnohem menší," popsal Sinko současný stav, kdy se z izolace odlamují kousky 
a padají dolů. Proto nechal 
v prosinci magistrát pod stropem natáhnout sítě, aby izolace nepadala na hlavu návštěvníkům.

Problémy s aquaparkem
Plavecký areál byl do provozu uveden před dvanácti lety. Stavěla ho firma Syner, ta ale vinu za špatnou izolaci odmítá. Firma neuznala reklamaci, se kterou se na ni město obrátilo.
„Syner nám odpověděl, že vše udělali v pořádku. A to i přesto, že máme v ruce znalecký posudek, který říká, že je to chyba zhotovitele," řekl na podzim děčínský primátor František Pelant.
Magistrát zvažoval spolu se svými právníky i možnost soudního sporu, jenže ten nakonec zavrhnul. Musel by totiž zaplatit asi 800 tisíc za soudní poplatky bez jistého výsledku.