Velká vlna odporu proti zdražování jízdného v děčínské městské autobusové dopravě se zvedla na posledním zasedání zastupitelstva města. Opozici se totiž nelíbí, že by měli za autobus platit i dobrovolní dárci krve – držitelé Zlatých Jánského plaket a senioři nad 70 let.

„Vzhledem k nárůstu cen pohonných hmot a nákladů chápu, že bylo zvýšeno základní jízdné. S čím se ale nemohu smířit, je to, že byl zrušen výdej bezplatných kupónů pro seniory starší 70 let 
a pro držitele Zlaté plakety doktora Jánského," řekl Milan Rosenkranc (TOP 09).

Podle jeho názoru zpoplatnění jízdného pro tyto dvě skupiny lidí rozpočet dopravního podniku asi příliš neobohatí.

Senioři nad 70 let a ocenění dárci krve zaplatí podle nového ceníku za měsíční kupón 110 korun, roční pak vyjde na 800 korun.

To se nelíbí ani Vladislavu Raškovi z opoziční ODS.

„V tomto stanovisku jsme konzistentní a opravdu ne-jsme přesvědčení, že tímto opatřením výrazně posílíme příjmovou složku městského rozpočtu. Proto si nemyslíme, že je to správné rozhodnutí," řekl na jednání zastupitelstva Raška.

Podle primátora Františka Pelanta (ČSSD) využívá těchto bezplatných jízdenek přibližně šest a půl tisíce lidí. Toto číslo vyplývá z podkladů, které radě města dodal dopravní podnik.

„Jednali jsme o tom třikrát, poměrně složitě. Zástupci dopravního podniku nám vysvětlili situaci. A tak špatně finančně podložený rozpočet město ještě nemělo," upozornil  primátor Pelant na špatnou finanční situaci města.

„Nelze čekat, že někdo bude šťastný, že se v Děčíně zdražuje jízdné. Ale za roky, kdy se nezdražovalo, vzrostla cena nafty o desítky procent. První opatření jsme dělali uvnitř podniku," připomněl předseda představenstva dopravního podniku Jaroslav Foldyna snížení platů vedení firmy.

Pro seniory starší 70 let není zavedení placených jízdenek v hromadné dopravě jediným zásahem do peněženek. Rada totiž také zrušila příspěvek šest korun na obědy pro seniory. Ten byl podle Pelanta nespravedlivý, protože jej využívali jen někteří senioři.

„Jízdenky zadarmo si mohou dovolit pouze města jako Praha, Brno nebo Ostrava. My jsme byli jedno z mála malých měst, které něco takového 
mělo. Takže podobné problémy jsou všude. Nemáme 
z toho radost, ale musíme přijmout politickou zodpovědnost," dodal primátor František Pelant.

Jízdné v děčínské městské autobusové dopravě nezdražilo posledních pět let. Na svém listopadovém zasedání ale rozhodla rada města o jeho zvýšení. A to poměrně citelném, některé typy jízdenek podraží až o čtvrtinu. Například měsíční jízdenka pro dospělé stojí nyní 400 korun. Od ledna ale zaplatí cestující  
o 90 korun více. Podobně zdraží také základní jízdné, z patnácti korun na osmnáct.

Kromě zdražování jízdného změní  dopravní podnik od 
1. ledna příštího roku platnost přestupních a úsekových jízdenek. Nově budou platit úsekové jízdenky místo na dvě, na tři zastávky. Od Nového roku se také prodlouží doba přestupu u přestupních jízdenek. Od pondělí do páteku se prodlužuje platnost jízdenky na 
90 minut a v sobotu a neděli na 120 minut.