Desítky plachet z černých vývěsů sebrala po městě v posledních týdnech děčínská městská policie. Firma, jejíž služby načerno vyvěšené plakáty propagují ale tvrdí, že 
o ničem neví. A že se nejspíš jedná o akci konkurence.

Černá reklama se v Děčíně objevila na několika různých místech, dokonce i na mateřské školce. Velké barevné plachty všude visely bez povolení. Strážníci městské policie je proto museli postupně sundat.

„Máme jich tu jednadvacet, vše máme nafocené, zdokumentované a připravené pro správní řízení," shrnuje případ ředitel děčínské městské policie Marcel Horák.

Firma, jejíž reklama propagující rychlé půjčky ale tvrdí, že je v tom naprosto nevinně.

„Dáváme reklamu jen na taková místa, kde je to předem domluvené. Nedává přece smysl, abychom dávali plachtu za 350 korun na místo, kde nám ji někdo za pět minut odcvakne," říká Aleš Novák 
z firmy zajišťující rozvěšení plachet po Děčíně.

Podle jeho názoru může za černou reklamou stát tvrdý konkurenční boj.

„Již se nám několikrát stalo, že naši reklamu konkurenti převěsili na místa, kde viset nesmí," dodává Novák.

Zda se podaří někoho potrestat není příliš jasné, protože se nikoho nepodařilo přistihnout při nelegálním vyvěšování reklamy.

„Je zajímavé, že všechny takové reklamy byly pověšené mimo dosah kamerového  systému," dodává ředitel městské policie Horák.

Nejčastěji se po Děčíně objevuje reklama právě na nejrůznější úvěrové společnosti nebo vymahače dluhů. Lidé 
z toho moc nadšení nejsou.

„Nechci, aby město kde bydlím, bylo polepené nelegální reklamou jak se komu co zlíbí a už vůbec ne reklamou na lichvářské půjčky a vymáhání dluhů," zlobí se Martin Tonder z Děčína.

Magistrát proti podobným reklamám dlouhodobě bojuje. Nelíbí se mu především ty zamířené na lichvářské půjčky, případně firmy řešící například oddlužení.

Problém je to především proto, že v Děčíně roste počet chudých lidí, kteří by v běžné bance neměli nejmenší šanci získat úvěr. A právě ti se na podobné úvěrové společnosti nejčastěji obrací. Roztáčí se tak dluhová spirála, ze které je prakticky nemožné vystoupit.

„V Děčíně je patnáct procent lidí, kteří nezvládají splácet své dluhy. Náš odhad je, že zde žije osm tisíc lidí, kteří jsou úplně bez prostředků. To je nejnižší odhad, to číslo může být mnohem vyšší," říká děčínský radní Vlastimil Pažourek. Celostátní průměr předlužených lidí je v porovnání s Děčínem poloviční.

Velkou část předlužených tvoří v Děčíně lidé pobírající dávky hmotné nouze, kterých bylo podle před časem vypracované studie přibližně 2 100 ve více než sedmi stovkách rodin. Z toho je 760 dětí.

Nejvíce lidí potýkajících se s bídou a dluhy žije překvapivě v samotném centru města 
v Podmoklech a na Letné, pod kterou spadá i želenické sídliště.

Naopak Boletice, které mají pověst problémového ghetta, vycházejí z této analýzy překvapivě dobře.
„Počty lidí v problémech 
v jednotlivých čtvrtích jsou ovlivněny také tím, jaké instituce zde sídlí. Například na Letné je to azylový dům, kde bydlí přibližně třicet lidí. Ale je vidět, že se město rozděluje na oblasti, kde bydlí chudí lidé a kde nebydlí," vysvětluje Pažourek.