Přestože ulice Prokopa Holého a její okolí v Podmoklech se viditelně změnila teprve v posledních letech, plíživá proměna začala už na přelomu století. Tehdy jen pár stovek metrů od levobřežního centra Děčína vyrostl první hypermarket Hypernova (posléze Albert), ke kterému se následně přidal druhý - Tesco. Pro řadu malých obchodníků to bylo smrtící. „Když se podíváme do historie, tak na to místní obchodníci upozorňovali, když tehdejší radnice pod vedením sociální demokracie prodala pozemek pro stavbu Hypernovy,“ řekl dlouhodobý kritik této výstavby, majitel realitní kanceláře a zastupitel za Piráty Petr Zdobinský.

Dříve lidé v Podmoklech chodící pro drogistické zboží mířili do obchodu U Černého psa, na stejném místě si dnes mohou sjednat úvěr nebo otevřít konto. Stejnou možnost mají u další banky prakticky přes ulici, místo tohoto peněžního ústavu dříve bývalo zlatnictví a cukrárna.

Minulostí je v ulici Prokopa Holého také papírnictví nebo legendární potraviny Racek, kam chodily nakupovat generace obyvatel Děčína a které nesly své jméno podle drobného uměleckého dílka na nároží. Místo mléka nebo rohlíků si ve stejném prostoru dnes mohou lidé koupit prací prášek nebo parfémy, potraviny totiž nahradila drogerie. „Dneska se ulice Prokopa Holého proměnila v ulici bank a mobilních operátorů. Vlastně sem není dnes pořádně proč chodit,“ postěžoval si jeden letitý Děčíňan.

V posledních letech ale začíná tato ulice postupně ožívat. Otevřela se zde kavárna, opět funguje obchod se zeleninou a ovocem nebo restaurace. Celé ulici výrazně prospěla revitalizace, která jí postupně vrací ducha první republiky. I přesto je zde už v podvečerních hodinách mrtvo.

Obchody se proměnily také v pravobřežním centru Děčína v okolí Masarykova náměstí, které dlouho nebylo pod přímým vlivem hypermarketů. V místech, kde byl první supermarket západního střihu Rema 1000, byla později prodejna automobilových náhradních dílů. Ještě dříve zde byly domácí potřeby, které se sem přestěhovaly z nároží náměstí a Řetězové ulice. Poslední roky sem opět lidé chodí ve velkém. Svou provozovnu si zde totiž otevřelo oblíbené pekařství, kromě pečiva zde mají také bufet se snídaněmi nebo obědy.

Z Masarykova náměstí také zmizela řada tradičních obchodů. Dříve zde byla například prodejna hudebnin nebo hraček. Největší ztrátou pro zákazníky je ale uzavření bufetu Automat, který patřil v Děčíně společně s občerstvením Děčan, které funguje dodnes, a Severem, místo kterého je částečně prodejna kuchyní a částečně pekařství, mezi největší legendy. Na polévku s rohlíkem nebo nějakou českou klasiku do Automatu totiž chodilo několik generací Děčíňanů.