Řev, rány, blikající majáky policie i záchranky. Po brutální rvačce uprostřed velkého děčínského sídliště skončil jeden muž v nemocnici.

Bylo krátce po půl třetí v noci z úterý na středu, když se sídlištěm na Starém Městě 
v Děčíně rozlehl hlasitý křik. Zatím neznámí lidé zde přepadli před bývalým nákupním střediskem Chlum muže
a ženu. Útok se přitom pravděpodobně odehrál s poměrně velkou brutalitou.

„Muže jsme převezli do děčínské nemocnice se středně těžkými poraněními," uvedl mluvčí krajské záchranky Pavel Šebesta.

Záchranáři totiž měli obavy z toho, že by po útoku mohl mít i nějaká vnitřní zranění. Především hlavy nebo břicha. Spolu se sanitkou přijeli i policisté, kteří vzápětí vyrazili podle svědků směrem na Boletice. Tím směrem totiž mělo údajně unikat auto se čtyřmi agresory.

Další policisté, kteří měli podle svědků dorazit ve čtyřech autech, vyšetřovali přepadení přibližně hodinu přímo na místě.

„Případ řešíme jako ublížení na zdraví. Přesná klasifikace záleží na tom, jak dlouho bude zraněný člověk v pracovní neschopnosti," říká mluvčí policie Petra Trypesová.

Zda se jednalo o loupežné přepadení či nějaké vyřizování účtů tak zatím není jasné. Ani to, zda se nejednaloo útok
s rasovým motivem. Také tuto variantu ale policie při vyšetřování útoku prověřuje.

Romové dohlídnou

Podle některých svědků byli útočníci na Starém Městě Romové. Právě ti by měli ve městě pomáhat udržovat pořádek, a to především ve své komunitě. S tímto ambiciózním plánem přišla nedávno městská policie Děčín.

Vybraní Romové by v podstatě měli postupně nahradit asistenty prevence kriminality, kteří v Děčíně působí několik let. Jenže asistentů postupně ubývá a teď se zdá, že kvůli penězům skončí celý projekt 
v listopadu úplně.

Vedení městské policie proto opět oslovilo Romy, aby jim pomohli udržovat ve městě pořádek, a to především v problémových lokalitách, jako jsou Boletice, Kamenická ulice či Staré Město, tedy v místech, kde žijí početné romské komunity a kde se objevují stížnosti na problémy v občanském soužití. V minulosti se tato aktivita osvědčila 
a nyní je snaha ji ještě více rozšířit.

Vize je taková, že vybraní Romové budou působit na obyvatele v okolí svého bydliště. Budou s nimi komunikovat, učit je, jak se mají chovat, urovnávat spory, řešit problémy. Zapojit by se jich mělo ale více, než kolik jich přišlo na schůzku.

„Pokud jde o nepřizpůsobivé, situace v Děčíně není nijak záviděníhodná, přesto ne tak špatná jako v řadě jiných měst, která se potýkají s existencí sociálně vyloučených lokalit," říká  ředitel strážníků Marcel Horák.

Podle starousedlíků i strážníků dělají největší problémy ti nepřizpůsobiví obyvatelé, které do Děčína sestěhovávají firmy, jež si z toho udělaly dobrý byznys. Někteří Romové jim dokonce říkají Neandrtálci. Právě s nimi jsou totiž největší problémy: Ruší noční klid, hádají se, nevychovávají své děti.

„S problémovými lidmi je třeba komunikovat. Vysvětlovat jim, že se musí chovat slušně. Je třeba s nimi mít trpělivost. Jedince nelze změnit ze dne na den a u některých je to téměř nemožné," říká Horák 
s tím, že vybrané Romy také proškolí. Každopádně po nich chce úzkou spolupráci se svými strážníky.

„Naším hlavním cílem ale je, aby se lidé, kteří se neumí chovat, z našeho města odstěhovali," uzavírá Horák.

Vážení čtenáři, diskuze k tomuto článku byla vypnuta. Řada příspěvků byla vulgárních a rasistických. Děkujeme za pochopení.