Jedním z problémů, které nejvíce trápí lidi v Děčíně, je špatný stav silnic a městského majetku. Na jejich rekonstrukci počítá návrh rozpočtu s nárůstem o desítky milionů.

„Na opravy silnic a chodníků navrhujeme o osm milionů více než letos, na opravy majetku příspěvkovek o 16,5 milionu,“ přiblížil náměstek děčínské primátorky Jiří Anděl (ANO), který má rozpočet na starosti.

Na silnice by tak příští rok mělo jít 30 milionů korun, požadavek od odborů byl ale téměř 60 milionů. Na opravy majetku příspěvkových organizací města, mezi kterými hrají prim základní a mateřské školy, počítá návrh rozpočtu s 26,5 miliony.

Největší investicí v Děčíně by mělo být zahájení revitalizace Podmokel, pro příští rok by na ni město mělo vydat 40 milionů korun. Dalších přibližně deset milionů korun chce dát Děčín do třetí etapy rekonstrukce sídliště v Březinách.

Anděl odmítá, že by nárůst investic do oprav souvisel s podzimními komunálními volbami. „S tím to vůbec nemá nic společného. První rok na radnici jsme spláceli předchozí úvěr z IPRM, druhý rok jsme začali projektovat, třetí máte na vyřízení stavebních povolení a čtvrtý začnete dělat,“ vysvětlil Anděl.

Rozpočet v navržené podobě nepodpoří část opozice. „Nelíbí se nám, jak je sestavený. Navrhovali jsme například více peněz pro dopravní podnik nebo upřednostnit jiné investice. Ale každá radnice má své priority a hlavně možnosti,“ řekl bývalý primátor a opoziční zastupitel za ČSSD František Pelant.

Možnosti má současné vedení radnice větší než ty předchozí. Těží z rostoucí ekonomiky i ze změny rozpočtového určení daní. To přihraje obcím větší podíl na dani z přidané hodnoty. Konkrétně Děčín počítá s tím, že dostane na daních o 86 milionů korun víc než letos.

„Takové příjmy Děčín neměl od dob, kdy prodával podíly v distribučních společnostech,“ připomněl Anděl období na konci minulého a začátku tohoto století, kdy město ročně inkasovalo za prodeje i stovky milionů korun.

Kromě investic zahrnutých do rozpočtu radnice počítá i s tím, že na jaře rozdělí přebytek z letoška. Z něj by se mohla pořídit nová rolba pro zimní stadion nebo opravit mostek na Lesnou.

Rozpočet počítá s příjmy ve výši 842 milionů korun a výdaji 962 milionů. Rozdíl chce radnice pokrýt 60 miliony z přebytku hospodaření z předchozích let a zbytek z úvěru. Z něj chce platit revitalizaci Podmokel, opravu mostu přes Ploučnici do průmyslové zóny v Krokově ulici a výstavbu kanalizace na Horním Oldřichově.