Děčínská karta funguje podobně jako ta původní. Oproti staré kartě dopravního podniku je bezpečnější a nabízí kromě dalších výhod správu a dobíjení karty. A to nejen přímo na autobusovém terminálu, ale také prostřednictvím e-shopu. „Její využití je široké, můžete s ní platit jízdné v děčínské autobusové dopravě, přiřadit k ní časový kupón nebo použít jako normální platební kartu,“ sdělil ekonomický náměstek ředitele dopravního podniku Vít Horáček s tím, že výhodou je mimo jiné její velikost. Děčínská karta se dá připnout třeba ke klíčům nebo nalepit na zadní stranu mobilního telefonu.

Ideální je především pro ty, kteří při placení v městské hromadné dopravě nechtějí používat běžnou platební kartu nebo ji třeba ani nemají. To jsou například školáci. Jim rodiče nyní mohou kartu pořídit a třeba na ni nabít kapesné.

V Děčíě mají čipové karty historii

Čipové karty využívají cestující v děčínské MHD už 23 let. Děčín byl jedním z prvních měst, která podobnou technologii zavedla. Například v Ústí nad Labem zavedli čipové karty teprve před několika měsíci.

Platnost dnes už historických karet v Děčíně skončí s posledním červnovým dnem. „Původní karty používané od roku 1997 jsou už technologicky zastaralé a skončila jejich technická podpora. Ve spolupráci s městem proto celý systém modernizujeme a cestujícím nabízíme od ledna Děčínskou kartu,“ připomněl ředitel dopravního podnik Bohumil Bárta, proč ke změně dochází.

Kromě čipové karty je možné platit jízdné v městských autobusech také hotově, bezkontaktní platební kartou, na které může být i časová jízdenka, nebo čipovými kartami Dopravy Ústeckého kraje. Děčínský dopravní podnik je totiž součástí krajské integrované dopravy. Tyto varianty zůstanou platné i po konci původní čipové karty.

Novou kartu si mohou cestující pořídit na terminálu dopravního podniku na autobusovém nádraží. Pokud si ji koupí do konce června, zaplatí za ni 59 korun, později bude o 30 korun dražší. Pokud mají lidé na staré kartě DPMD nabité peníze a nestačí je vyčerpat, budou jim vráceny. Pořizovat časové kupony na staré karty bude možné pouze do konce letošního března.

Dobíjet peníze z domova

Pokud si cestující registrují kartu v e-shopu, tak kromě možnosti dobíjet kartu z domova budou moci využít také další vymoženosti. Systém nabízí například upozornění e-mailem na blížící se konec časového kupónu, sledování jednotlivých jízd, účtování jízdenek nebo vytištění daňového dokladu.

Děčínská karta by v budoucnu měla mít výrazně širší využití, než je pouze placení jízdenek v městské autobusové dopravě. „Do budoucna plánujeme její využití například ve školních jídelnách, v městské knihovně a na dalších místech v Děčíně. Karta je součástí naší vize smart city a je dalším logickým krokem v postupné modernizaci,“ řekl městský radní Ondřej Smíšek, který má na radnici na starosti právě moderní technologie.