Stejně jako v minulých ročnících, tak i letos půjde na participativní rozpočet z městského rozpočtu pět milionů korun. „Vhodné jsou zejména návrhy na úpravy či instalace prvků ve veřejném prostoru, zvelebení veřejného prostranství, zkvalitnění životního prostředí, sousedská setkání, vzdělávání, volnočasové aktivity a podobně,“ upřesnil náměstek děčínského primátora Jiří Anděl.

Letos dochází ke změně harmonogramu tak, aby příprava projektů vycházela na zimní období. Lidé budou moci podávat své návrhy během jara 2020, poté úředníci magistrátu prověří, zda je možné návrhy realizovat. O vybraných projektech pak bude opět hlasovat veřejnost.

Maturitní ples rumburské obchodní akademie.
FOTO: Maturanti z obchodní akademie v Rumburku si užili na plese Summer Party

„Realizace se dočkají ty projekty, na něž vystačí schválený pětimilionový rozpočet. Přesné termíny, od kdy bude možné předkládat na magistrát nápady, budou zveřejněny během února na www.tvorimedecin.cz,“ uvedl mluvčí magistrátu Luděk Stínil.

Podmínky participativního rozpočtu jsou stejné jako v minulých letech. Tou nejdůležitější je, že se musí nápad týkat městského majetku. Investice by neměla přesáhnout půl milionu korun, nižší cena problémem není. Pokud uspějí méně nákladné projekty, bude jich moci město udělat více.

Rostoucí zájem veřejnosti 

Zájem o účast v kampani Tvoříme Děčín loni projevily desítky lidí, kteří přihlásili 54 návrhů. O rok dříve to bylo 39 projektů. „Vážíme si, že lidé mají o tuto akci zájem a že se zapojují do neustálého vylepšování našeho města,“ vzkázal primátor města Jaroslav Hrouda.

V roce 2018 získalo peníze z participativního rozpočtu jedenáct projektů, loni to bylo třináct. Oproti předchozímu ročníku ale přibližně o čtvrtinu klesl počet lidí, kteří hlasovali o jednotlivých projektech. V roce 2018 přišlo přibližně 1 300 hlasů, loni to bylo zhruba tisíc. Lidé mohli při hlasování udělit hlasy nejen pro nějaký nápad, ale také proti, pokud s ním nesouhlasili.

Z minulého ročníku Tvoříme Děčín bylo dokončeno například workoutové hřiště v Březinách, lesní běžecké trasy či byla prořezaná a upravená Sněžnická vyhlídka. Realizace některých schválených návrhů kvůli náročné projektové přípravě trvá déle, průběžně se na nich ale pracuje.

To se týká například tří projektů, které se zaměřily na vnitroblok v Zámecké ulici v pravobřežním centru města. V roce 2018 uspěl nápad s umístěním basketbalových košů a herních a uměleckých prvků, o rok později pak úspěch slavil projekt pohádkového hřiště pro děti. Ty budou nyní zařazené do kompletní rekonstrukce vnitrobloku a přilehlé Zámecké ulice. Přípravu i realizaci této rozsáhlé rekonstrukce na svém lednovém zasedání schválili děčínští radní.

Kromě Děčína využívá participativní rozpočet například Šluknov, své zkušenosti se zapojením veřejnosti do rozdělování městských peněz má také Rumburk.

Rumburská sportoviště mají nový malý elektronáklaďák.
Rumburská sportoviště mají nový malý elektronáklaďák