Děčínský masopust začne v sobotu 15. února od 14 hodin v děčínské zoo. V areálu čekají na návštěvníky oblíbené soutěže, které zoo každý rok vyhlašuje. Jednou z nich je také soutěž o nejchutnější masopustní koblihu. „Chcete-li zkusit štěstí a stát se koblihovým králem, pak můžete začít trénovat přípravu koblih už nyní. Soutěžit může každý, kdo se se svými výrobky dostaví v den konání akce do zoo a předá porotě k posouzení tři vlastnoručně usmažené koblihy se stejnou náplní. Porota se při jejich hodnocení bude zaměřovat především na chuť, náplň a také celkový vzhled,“ uvedla mluvčí děčínské zoo Alena Houšková.

Do soutěže mohou jednotlivci dodat i více koblihových trojic, musí se však lišit alespoň náplní. Smažené koblihy vlastní výroby je nutné dodat v den akce na recepci zoo do 13.45. Přihlásit se je možné ale už nyní.

Zámecký ples města Jílové.
FOTO: Na zámeckém plese v Jílovém se vrátili o sto let v čase

Vyhlašovat v zoo budou také nejlepší masopustní masku. Součástí zoologického veselí bude i veselá muzika, tanečky či připomínka masopustních tradic. Vyhodnocení soutěže proběhne do 15 hodin, poté už odstartuje masopustní průvod. Maškary se ze zoo vydají po 15. hodině za doprovodu flašinetáře, harmonikáře, vozembouchu, Krušnohorské dudácké kapely, Divadelního spolku Karel Čapek Děčín a Divadla Krabice Teplice.

„Po cestě nebudou chybět zajímavá zastavení. Někde si zatancujeme, někde zazpíváme, jinde ochutnáme něco dobrého nebo ztropíme nějakou taškařici,“ doplnila mluvčí zoo.

První zastávkou bude prostor před Domem dětí a mládeže hned pod zoo. Pokud maškary při svém putování přislíbí kázeň, předá jim náměstek děčínského primátora Vladislav Raška klíč od města.

Další zastavení průvod čeká u nedalekého Hostelu, kde už od 14 hodin budou k dispozici návštěvníkům stánky s občerstvením i pivem z děčínského Pivovaru Kapitán.

Děčínský Minimax 2020.
FOTO: Tanky, autíčka nebo figurky. Děčínský dům dětí zaplnily plastikové modely

Průvod dále bude pokračovat k via ferratě. U Městské knihovny pak účastníky v maskách přivítají žáci hudební školy Karla Suchánka, kteří předvedou krátký hudební program. Pátým zastavením bude Křížová ulice, kde proběhne u vinotéky tradiční soud s medvědem.

Posledním zastavením průvodu se letos stane děčínský Pivovar Nomád, který od 16 hodin chystá grilování dobrot od řezníků. „Děti se mohou těšit na čaj zdarma a hry o drobné ceny. Dospělí v kostýmech pak na soutěž o nejhezčí masku,“ zve na akci sládek a majitel pivovaru Jan Kočka.

Nejhezčí maska si po vyhodnocení bude moci užít tekutou odměnu – 30litrový sud piva.

„Za poslední roky se z této akce podařilo vytvořit krásnou tradici, kterou si nenechá ujít stále více lidí,“ uzavřela mluvčí zoo Alena Houšková.