Lidem v Děčíně se loni moc dobře nedýchalo. Naopak. V roce 2013 totiž Děčín překročil zákonem daný počet dní, kdy imise polétavého prachu překračují povolenou hranici. Jenže lidé mají smůlu: Dodržování limitu prašných dní je totiž nevymahatelné.
„Zákon a evropská směrnice o ovzduší povolují překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během kalendářního roku. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu měřící stanice Most tuto kvótu vyčerpala už během července, stanice Děčín, Ústí nad Labem, Krupka a Lom pak během prosince," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.
„A co s tím můžeme dělat? Jedině se odstěhovat," říká například Helena Pánková z Děčína.
Situace naštěstí není špatná celý rok. Největší problémy s polétavým prachem se v Děčíně projevují především v zimních měsících, kdy lidé více topí. Řada z nich se navíc vrací ke kotlům na uhlí, což je vyjde levněji než dřevo.
Svou roli hraje i poloha Děčína, který je sevřen v hlubokém údolí. To je dobře vidět na porovnání hodnot z děčínské stanice a stanice Českého hydrometeorologického ústavu na Sněžníku. Ten leží sice jen několik kilometrů od Děčína, ale je o zhruba půl kilometru výše. Navíc leží na velmi větrné planině. Hodnoty prachu jsou na Sněžníku v porovnání s Děčínem často i třetinové.
Prach ve vzduchu lidem prokazatelně škodí. Podle zprávy Státního zdravotního ústavu mělo znečištění ovzduší prachem v České republice za rok 2012 na svědomí zhruba 5 500 předčasně zemřelých lidí a 1 800 vážně nemocných, kteří museli být hospitalizováni pro akutní srdeční nebo dýchací obtíže.
Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než 10 mikrometrů. Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.
Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.
„Částečky o průměru do 2,5 mikrometru se označují jako jemný prach a jsou schopny pronikat hluboko do dýchacího systému. Proto představují pro zdraví lidí větší nebezpečí," varoval Šuta.
Sever Čech je na problémy se špatným vzduchem zvyklý již desítky let. Vůbec nejhorší je situace v Mostě; Děčín je na tom podobně jako průmyslové Ústí nad Labem.